Fomapan 100

Comments: 1 Comment
Upper page: Filmy

Tento film používám prakticky ve všech formátech (ve kterých fotím) – svitkový film, ploché filmy 9×12cm i 13×18cm. Je to vlastně můj nepoužívanější pomalejší černobílý film. Mám rád jeho podání tonality, které je naprosto excelentní zvláště pro portréty a krajiny s dostatkem světla. Pokud je světla méně, trochu ze svého kouzla ztrácí, ale stále je velmi použitelný. Jeho zrno není nikterak nepříjemné (i když v porovnání s Adox 25 je samozřejmě výraznější).

Z mého pohledu má tento film pouze 2 nevýhody:
1. tou nejvýraznější nevýhodou je nepříliš příznivá reciprocita – je potřeba s ní počítat již při časech okolo 1s, pro večerní či noční expozice s minimem světla je téměř nevhodný (vzhledem k výrazné reciprocitě se neúměrně prodlužují časy. V takových případech je dokonce lepší i třeba Adox CHS25, který má základní citlivost EI 25, ale nemá tak špatnou reciprocitu).

2. druhou (relativní) nevýhodou je celkem pomalá reálná citlivost filmu – film exponuji při citlivosti EI 64 (někteří fotografové dokonce při EI 50) a díky tomu už se občas dostávám k hranicím možnosti vyfotit ve středoformátu z ruky kvalitní snímek.

Při několika příležitostech jsem jej zkoušel exponovat i při vyšší citlivosti než uvedených 64-100 (ať už omylem nebo proto že nebylo zbytí), ale s tím mám smíšené zkušenosti. Focení při citlivosti EI 125 poskytuje ještě dobré výsledky (zvláště ve velkoformátu, kde na případném zrnu až tolik nezávisí), vyšší rychlosti (EI 200-250) jsou ale už špatné. V takových případech je špatné prokreslení stínů, velmi výrazná zrnitost. Já vím, film k tomu a priori není určen, ale párkrát nastala nutnost exponovat jej při vyšší citlivosti – dilema jestli fotit při vysoké citlivosti za cenu nedostatků, nebo nefotit vůbec má často jednoznačnou odpověď.

 

EI ředění agitace čas
Fomadon R09 64 1+40 souvislá 10:30min
Agfa Rodinal 64 1+50 souvislá 11:00min

? Filmy

? Technika

1 Comment - Leave a comment
  1. Petr Ulrich napsal:

    Hezký den. Děkuji za váš článek a fotografie. Můžete mi prosím poslat přesnější tabulku postihující chybu reciprocity pro film Fomapan 100 a 400? Pokud ji tedy máte a jste ochoten mi ji poskytnout. Údaje v oficiálním technickém listu jsou pouze orientační. Zkouším tyto materiály, ale stále narážím na tuto neblahou vlastnost.
    Děkuji předem
    Petr Ulrich

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Welcome , today is Neděle, 29.11.2020