Pentacon Six TL

Comments: 4 Comments
Upper page: Fotoaparáty

Dočasná poznámka (vloženo 24.9.2010): dnes jsem zaregistroval, že někteří návštěvníci této stránky přicházející z aukce probíhající na aukčním serveru Aukro.cz. Chtěl bych jen upozornit, že prodávaný fotoaparát není můj, s inzerátem nemám nic společného a prodejce neznám. Prodávající odkazuje na mé stránky bez mého vědomí a souhlasu. Přesto tomu inzerentovi svým způsobem děkuji – bez něj by část z Vás na mé stránky asi nenarazila… Takže, pokud hledáte nejen pár informací o Pentaconu, a chcete se podívat např. na mé fotografie, nebo do fotografického blogu, jste vítání.

Dojmy a fotografie s klasickou plně manuální jednookou zrcadlovku Pentacon Six TL. Objektiv užívaný ve spojení s ní byl:

 • Biometar 80mm f:2,8

Pentacon Six TL je středoformátová zrcadlovka, která produkuje fotky 6×6cm na svitkovém filmu 120 (umožňuje i použití delších filmů 220). Měla závit pro výměnné objektivy, které byly vyráběny firmu Carl Zeiss Jena. Příbuzným foťákem (jak konstrukcí tak použitým bajonetem pro objektivy) byl Kiev 6, později Kiev 60 a Kiev 90 vyráběné na Ukrajině a Exakta 66 (z bývalého západního Německa).

Základním objektivem k tomuto foťáku byl výše zmíněný Carl Zeiss Biometar 80mm, k dispozici ale jsou různé objektivy, od rybího oka s ohniskem 30mm, po zrcadlový objektiv s ohniskem 1000mm. Dokonce i v současnosti jsou stále vyráběny nové objektivy s tímto bajonetem, firmou Arsat (Arsenal z Ukrajiny) a Hartblei – a co víc, tyto objektivy jsou opticky velmi kvalitní.

Standardně byla dodávána hledáčková šachta, jsou ale k dispozici i neměřící a měřící hranoly (ten byl uveden r.1968, od té doby bylo ke jménu foťáku přidáno TL).

Fotoaparát je vybaven štěrbinovou závěrkou s časy 1s – 1/1000s, k dispozici je také čas „B“ a synchronizace s bleskem při času 1/30s (tak jako u většiny středoformátů se štěrbinovou závěrkou). To je docela pomalý čas, který je ale konstrukční vlastností závěrky tohoto typu a této velikosti.

Tento foťák jsem měl půjčený po dobu zhruba 1 roku od známého a byl vlastně mým prvním kontaktem se středním formátem. Měla docela nepřesnou závěrku (rozptyl v exponovaných časech byl i více než 70%), převíjení filmu také nebylo kdoví jak dokonalé. Ale i tak mne negativy dostaly. Ty které byly naexponovány správně byly fantastické, krásně ostré a detailní.

Zpočátku jsem si moc neuměl poradit s kompozicí do čtverce, nějak mi to nesedělo. Vždyť jsem celou předchozí dobu komponoval do obdélníku a na to jsem byl zvyklý. V té době už jsem měl i docela slušný skener, tak jsem to vyřešil po svém – komponoval jsem na panoramata složená následně v počítači z několika snímků. Bylo to náročné jak na čas tak na práci strávenou u monitoru, ale výsledky se mi zamlouvaly.

Postupně jsem se ale s kompozicí do čtverce sžil a začala se mi líbit – využíval jsem ji i později při ořezávání fotografií.

Když přišla nutnost vrácení foťáku původnímu majiteli, bylo mi jasné že s kinofilmovým Canonem se nespokojím. Strávil jsem několik týdnů vybíráním, ze kterého nakonec nejlépe vyšel Pentax 67II.

? na začátek

? Technika

4 komentáře - Leave a comment
 1. Havrda napsal:

  Zdravím zajímá mne jakej aparát jste zvolil namísto pentaxe 67II děkuji za odpovědˇ atˇ se daří a přeji hezkej den.

 2. Ivana napsal:

  Dobry den, prosim Vas jaky fil si mam koupit pro vyzkouseni fotoaparatu Pentacon six Tl, kdysi mi ukradli Pentacon (tip uz nevim je to davno), ale ten byl na kinofilm, manzel mi ted z nostalgie sehnal tento, ale nemam z formatem tohoto filmu vubec zkusenost, navic si nevim rady s mericim hramolem, nevim jak poznat zda funguje. A mimochodem tento kousek je teda vazne „těžkotonážní“ na vylet na krku bych ho nosit nechtela. Ale vyzkouset ho chci, predem dekuji Ivana

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   tady je pár myšlenek k Vašim otázkám:

   * film: obecně svitkový film, značený číselně jako formát 120. Ale možná je spíš důležitější otázka jak budete film vyvolávat – předpokládám, že spíše ve fotolabu než sama. Pak je potřeba zjistit, zda a za jakou cenu Vám vyvolají jaký svitek – černobílý, barevný negativ nebo diák. Podle toho se pak rozhodnete pro film – ČB svitek by měl být nejlevnější (doporučil bych Fomapan 100 nebo Fomapan 200). Pokud barevný negativ, pak asi Fuji PRO 160S, ale už delší dobu jsem je nekupoval tak netuším jaká je dostupnost. Stejně tak nevím jak jsou dostupné diáky, ale Fuji Provia 400X, případně Provia 100 je určitě dobrou volbou.
   Pokud budete vyvolávat sama, pak jednoznačně Fomapan 100 nebo 200.

   * měřící hranol: nepoužíval jsem, neměl jsem, navíc podle toho co jsem se dočetl byly velmi nepřesné protože měřily z velké plochy. Doporučil bych dokoupit externí ruční expozimetr. Švagr se celkem úspešně naučil odhadovat expozici jen podle oka, je ale pravda že fotí jen za konkrétních podmínek, když je jinak než co má naučeno tak nefotí. A to mu nádherně vychází diáky z Velvie, která je považována za jeden z nejméně expozičně tolerantních filmů… Případně se dá zkusit použít jako expozimetr i jiný foťák, třeba digitální kompakt který je alespoň schopný ukázat expoziční parametry. Budete je sice muset pak převést pro použití na Pentaconu, navíc budete muset vyzkoušet jak moc je to měření z digitálu přesné a s jakou chybou se dá přenést na nastavení pro film… (když jsem začínal v dobách kdy digitál ještě naprosto nebyl dostupný, u každého jednotlivého snímku jsem si do bloku zaznamenával změřenou expozici, nastavené expoziční parametry, použitý filtr – a po vyvolání filmu jsem si každé políčko filmu prošel a zkontroloval jak to vypadá s použitou expozicí – obzvlášť důkladně u těch fotek, které byly špatně. Dělám to stále, pomocí mobilu s aplikací „Photographer’s notebook“).

   * váha: Pentacon Six TL je lehounký. Ano není to mobil nebo malý kompakt, ale většina jiných foťáků je těžších. Moje Fuji GW 690 váží něco kolem 1,25kg (+expozimetr) a to beru jako výletní foťák když jdu opravdu na lehko. I pořádná digitální zrcadlovka s lepším objektivem se hravě dostane nad kilo/kilo a půl. Když jdu „na těžko“, cíleně za focením s velkoformátem, tak má výbava hravě přes 20kg… Záleží na perspektivě a tom čeho chce člověk dosáhnout…

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Welcome , today is Pondělí, 26.10.2020