Hugo Meyer Weitwinkel Aristostigmat 120mm f:9

Comments: No Comments

Malinký objektiv, zasazený do závěrky Compur No.0. Velmi lehounký, má sotva pár set gramů. Přitom dle originálního katalogu Hugo Meyer má vykreslený obraz okolo 100° (což by odpovídalo zhruba 285mm vykresleného obrazu) a již při plně otevřené cloně je udávaný formát 5×7″. Zaostřit se mi jej s Chamonix 5×8″ daří vcelku bez problémů i na nekonečno.

Vzhledem k tomu, že Chamonix 5×8″ u objektivu takto krátké ohniskové vzdálenosti neumožňuje prakticky žádné pohyby přední standardy (díky kompresi měchu), vyrobil jsem si upínací destičku s objektivem uchyceným mimo střed, posunutým o cca 1cm. Destička je čtvercová, takže je možné prostým otočením destičky objektiv takto posunout kterýmkoliv směrem. No a i v této modifikaci objektiv vykreslí plný formát 13×18cm, jen je potřeba opravdu dbát na rohy – další prostor pro posuny je již naprosto minimální.

Při focení černobílých snímků s tímto objektivem jsem získal podezření, že označení clon nebude odpovídat skutečnosti – zdálo se mi, že jsou fotky cca o 1 expoziční stupeň podexponovány. Vzhledem k vysoké toleranci ČB filmů k chybám měření jsem si tím ale nebyl jist. Před 2 dny jsem ale vyvolal i barevné diáky, mezi kterými bylo i několik focených s tímto objektivem. No a je to naprosto jisté, jsou podexponovány cca o 1-1,5 EV. Přitom chyba není v měření, diáky focené s jinými objektivy jsou exponovány vcelku správně (tedy podle záznamů, případná chyba byla v mém vyhodnocení scény). Takže bude muset následovat překalibrování…

Fotografie focené tímto objektivem:

? na začátek

? Objektivy

? Technika

No Comments - Leave a comment

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Welcome , today is Pátek, 15.1.2021