Hromadná doprava

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 26.3.2012
Hromadná doprava

Toto byl vcelku běžný pohled na silnicích mezi městy – hromadnou dopravu zajišťují prakticky všechny druhy vozů, které se na silnicích pohybovaly. Ať už jsou to takovéto náklaďáky, traktory s vlečkou, koňské povozy (ty ale spíše ve městech)…

Zajímavé a někdy i velmi nepříjemné je když takovýto náklaďák, přes který není dopředu nic vidět, začne z ničeho nic brzdit, do úplného zastavení. U nás to většinou znamená problém – nehodu, nebo podobnou komplikaci před ním. Tady je to naopak věc banální, někdo chce vystoupit nebo nastoupit…

Valle de los Ingenios

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 20.3.2012

Čtvrtého dne jsme z Trinidadu přejížděli přes Camaguey až do Bayamo, přejezd dlouhý zhruba 400km. Ještě na jeho začátku jsme si ale udělali příjemnou zastávku ve městě Manaca Iznaga ve Valle de los Ingenios, jen asi 12km od Trinidadu.

Valle de los Ingenios I

Oblast Valle de los Ingenios je složeno ze tří údolí a byla v minulosti (17. a 18. století) centrem pěstování cukrové třtiny. Na vrcholu produkce tu bylo více než 50 curkovarů a farem a snad až 30 tisíc otroků pracujících na plantážích.

Valle de los Ingenios II

Většina z původních plantáží se již nedochovala, právě ve městě Manaca Iznaga ale zůstala zachována jednak hacienda (i když je z ní dnes restaurace) a 45m vysoká věž, která je dominantou údolí. Celé údolí je zapsáno na seznamu UNESCO, významná je právě kulturní zemědělská krajina.

Věž v Manaca Iznaga

Věž nechal začátkem 19. století postavit jeden z plantážníků jako znak svého bohatství a vlivu. Na věži byl velký zvon který mimo jiné otrokům oznamoval začátek a konec práce. Dnes je věž využívána jako rozhledna, nabízí krásné pohledy do okolí…

Škola

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 19.3.2012

Zde v Trinidadu jsme také potkávali školáky, odpoledne na cestě ze školy, i po ránu jak se do škol scházeli. Díky tomu, že všichni školáci nosí uniformu bylo jejich rozpoznání velmi jednoduché.

Pospíchám do školy

Školní docházka je pro žáky povinná od 6 do 15let a uniformu musí nosit všichni. Její barva (a střih) označuje ročníky do kterých žák chodí.

Před školou

Nejmladší děti nosily bílou košilku a vínově červené kalhoty nebo sukýnku. Středně staré děti měly hnědé kalhoty/sukýnku a žlutou košili. Nejstarší školáci pak kombinaci v modrých odstínech.

Scházíme se Nástup Nakouknutí do třídy Nakouknutí do třídy

Ráda se fotím

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 16.3.2012

V ulicích nejen Trinidadu turista s foťákem docela vyčnívá. Nedá se ale říci, že by to bylo nějak špatné či nebezpečné, takový dojem jsme neměli. Místní většinou nic nenamítali, když jsme si je chtěli vyfotit (já se snažím slovy nebo alespoň gestikulací zeptat, zda by dotyčnému nevadilo pořízení snímku). Co mne ale překvapilo bylo, že velmi často k nám někdo z místních sám přistoupil a chtěl abychom si ho (nebo ji) vyfotili…

Ráda se fotím

Někdy jim potom stačilo se jen podívat na svou fotku na displeji foťáku, občas pak chtěli nějaké drobné, „spropitné“. Když jim ho ale člověk dát nechtěl, sice se zatvářili kysele, ale rychle je to přešlo.

V Havaně jsme dokonce narazili na starší dámu, která si ze svého focení udělala živnost – její fotka je v několika průvodcích, a platbu za focení vyžadovala dost vehementně (já jsem si ji ale nevyfotil…)

Barevné ulice Trinidadu

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 14.3.2012

Ulice centra Trinidadu jsou velmi pohledné nejen z nadhledu, ale i když se jimi člověk prochází… a taková procházka nepotřebuje ani žádné komentáře…

Trinidad Trinidad

I zde se samozřejmě najdou stavby, kde se zub času zakousl výrazněji…

Ne vše je dokonalé Trinidad Trinidad

Střechy Trinidadu

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 10.3.2012

Cílem třetího dne naší cesty, a také místem našeho dalšího přenocování byl Trinidad de Cuba. Trinidad je město spíš menší, má zhruba 75tisíc obyvatel. Pro mne bylo ale z Kuby asi nejhezčí… plné barev, krásných kamenem dlážděných ulic, staré architektury…

Ikona

Jeho fotografickou ikonou je věž bývalého kláštera Convento de San Francisco de Asisy, který nyní slouží jako muzeum. Na jeho věž lze vystoupat a pokochat se krásným výhledem na město.

Ve večerním slunci

Město samotné bylo založeno v roce 1514 Diegem Velazquez de Cuellar, a je popisováno jako historicky nejzachovalejší město celého Karibiku. Leží asi 3km od pobřeží – schválně. V Karibiku, doméně pirátů, korzárů a dalších lapků bylo město ležící přímo na pobřeží ohrožováno nájezdy lupičů bez možnosti včasného varování. Proto byla města zakládána spíše ve vnitrozemí, na pobřeží bývala většinou jen strážní osada, která signály upozorňovala na blížící se nebezpečí.

Ke katedrále Santísima de Trinidad

Zde v Trinidadu jsou domy vesměs upravené a opravené. Tedy alespoň v jeho historické centrum, okrajovější části jsou v tradičním polorozpadlém duchu. Vliv na opravenost má jistě i to, že je město spolu s údolím ve kterém leží („Valle de los Ingenios“) od r. 1988 zapsáno na seznamu UNESCO.

Střechy

S hledáním ubytování opět nebyl problém, během pár desítek minut jsme se ubytovali 2 ulice od hlavního náměstí Plaza Mayor, a tři ulice od věže konventu… tedy v centru…

Průhled

Přes Sierra del Escambray

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 8.3.2012

Ze Santa Clara jsme pokračovali na jih prakticky až na pobřeží, do města Trinidad de Cuba. Cestou jsme přejížděli přes pohoří Sierra del Escambray s národním parkem Topes de Collantes a třetí nejvyšší horou Kuby – Pico San Juan. O její výšce se ale prameny různí, někde je to 960m, na wikipedii 1140m, Google Earth pak ukazuje 1105m…

Topes de Collantes I Topes de Collantes II Topes de Collantes III

V této oblasti se pěstuje káva, je zde i malé muzeum pěstování a zpracování kávy.

Káva I

Kávu (surovinu) jsme ale prakticky nikde neviděli prodávat (jen úplně na závěr na letišti). Zato kávu jako nápoj prodávali všude, ve skoro každé ulici téměř všech měst, na větších křižovatkách a u zastávek. A kávu dělali opravdu vynikající, ani jednou jedinkrát nebyla nedobrá, ať jsme si ji koupili kdekoliv. Cena byla také vynikající, 1 peso.

Káva II

Santa Clara

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 6.3.2012

Z Cienfuegos jsme se vydali severovýchodním směrem, do města Santa Clara. Cesta nás vedla kousek i přes páteřní silnici procházející středem ostrova od východu na západ – Carretera Central. Její stavba začala již v roce 1927, a celková délka je okolo 1200km. V délce zhruba 550km (175km na západ od Havany a asi 400km na východ od ní) byla i modernizována na dálnici, převážnou měrou financována Sovětským svazem a RVHP. Po rozpadu RVHP peníze došly a s tím také pokračování modernizace. A tak může řidič zvláště ve východní části narazit na několik takovýchto ukončení dálnice (právě ve východní části je několik úseků pouze s jedním pásem střídavě s úseky ve dvou pásech).

Dálnice

Ovšem k dálnici v evropském pojetí má ta zdejší dost daleko. Ta naše se jí sice množstvím nerovností snaží přiblížit, ale stále má česká D1 mnohem blíže k těm u našich západních sousedů. Ač je to trochu k nevíře. Navíc, na kubánské dálnici se běžně vyskytují cyklisti, chodci, prodavači, koňské povozy, volské potahy… Mimoúrovňové křížení také nejsou obvyklé, auta z dálnice sjíždějící nezřídka kříží protijedoucí směr. Asi proto je zde rychlost omezená na 100km/h.

Velkým překvapením pro nás byla vytíženost dálnice… tedy spíše její prázdnost. Intenzitu provozu bych přirovnal k D1 ve sváteční nedělní ráno kus cesty od velkých měst. Jen v okolí Havany byl provoz mírně vyšší.

Ale zpět k městu Santa Clara. I když může být zajímavé, vzhledem k délce našeho pobytu na Kubě jsme mu věnovali jen letmou návštěvu – prakticky jsme se podívali jen na pomník Bitvě o Santa Claru. Santa Clara byla místem posledních bojů Kubánské revoluce v roce 1958, zde probíhaly poslední střety s Batistovou armádou. Pomník je také připomínkou a oslavou Ernesta „Che“ Guevary.

Santa Clara

Pro zájemce jsou další informace ke Kubánské revoluci opět na wikipedii: v české verzi zde Kubánská revoluce, v anglické pak zde Battle of Santa Clara.

Katedrála v Cienfuegos

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 5.3.2012
Catedral de la Purisima Concepcion

Stejně jako ve většině ostatních zemí, i zde na Kubě jsou jedny z nejstarších (a historicky velmi významných) budov stavby církevní. V Cienfuegos je to Catedral de la Purisima Concepcion, která byla postavena v polovině 19. století – opět jiná časová perspektiva, osídlení v této oblasti se počítá od roku 1819, vesnicí („villa“) je Cienfuegos od roku 1829 a městem až od roku 1880.

Rozjímání

Katedrála stále slouží svému původnímu účelu, i když v žádném z kostelů jsme neviděli velké davy lidí. A stejně jako nemalá část dalších kostelů (asi polovina) byla i tato v dosti zuboženém stavu, hlavně uvnitř.

Dezolátní stav

V kostelích ale byly známky probíhajících rekonstrukcí. Ne že by bylo vidět nějaké dělníky, ale lešení a bednění bylo připraveno. Nebo že by jen mělo mírně komplikovat život místním věřícím?…

Opravy

Rošťáci

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 2.3.2012

Kluci jsou stejní rošťáci všude… (i v Cienfuegos)

Rošťáci
page 1 of 1

Follow Me
FacebookFlickrGooglePlusLinkedInRSS
Kniha „Klidná krajina“
updated 2012 version
By Jiří Vašina
Nejnovější komentáře

Welcome , today is Pátek, 30.10.2020