Dojmy a fakta

Categories: Všeobecné
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 30.1.2008

Po několika letech soustavného focení se můj archív rozrostl na řádově 7000 fotografií. Při takovémto počtu fotografií už je potřeba do archivace zavést nějaký řád, nějaký systém. O klasické kartotéce či archívu už v současné době nemá cenu uvažovat, zvlášť když část fotografií je v čistě elektronické formě bez tištěného ekvivalentu. Elektronický archív přináší z praktického pohledu pouze výhody.

Pro správu fotek jsem si vybral program Photo Organizer. Jedná se o webovou aplikaci, která ke svému běhu potřebuje Linux s Apache webovým serverem (samozřejmě s PHP) a databázi PostgreSQL. A hromadu úložného prostoru pro vlastní fotografie. Nastavení a zprovoznění je vcelku jednoduché, instalační program si s většinou věcí poradí sám. A v případě nejasností pomůže i kontakt na autora.

Program umožňuje organizovat fotografie do adresářů a alb, povolovat zobrazování a přístup jen konkrétním lidem. Umožňuje ukládat parametry focení, poznámky, klíčová slova. Podle těchto parametrů lze následně fotografie vyhledávat. [Jedinou opravdu velkou nevýhodou zatím je, že neumožňuje ukládat informace o vyvolávání fotografií. Snad by se to dalo ukládat do poznámek, ale to by postrádalo elegantnost a systematičnost. Požádal jsem ale autora o zvážení zapracování této vlastnosti, třeba bude mé přání vyslyšeno.]

No a právě podle těchto parametrů jsem zjistil několik zajímavých věcí. Například jsem byl velmi překvapen statistikou využití objektivů pro Pentax 6×7. Můj dojem byl, že jsem pro většinu fotografií používal širokoúhlý objektiv 55mm, a jen občas na portréty že jsem použil objektiv 135mm. Můj dojem je, že široké ohnisko lépe odpovídá mému vidění v krajině. Že raději mám krajinné celky.

Jaké bylo ale mé překvapení po zobrazení jednoduché statistiky, která ukazovala: jen necelých 49% všech fotek s Pentaxem je s 55mm objektivem a více než 51% je focena se 135kou. Přitom 55ku jsem měl víc než o rok dříve než 135ku. S tím souvisí i druhé překvapení – kolik jsem vlastně vyfotil portrétů. Vždy jsem si říkal, že nejraději fotím krajiny, ale asi to tak úplně pravda nebude. A i v té krajině nebyl využíván pouze širokáč…

Ještě jsem do databáze nezadal velkoformátové fotografie, ale už jsem zvědav co vyplyne z případné statistiky zde. Každopádně si myslím, že pro každého fotografa může být prospěšné, když se občas pořádně ohlídne za svou tvorbou, a zkonfrontuje představy o svém focení se skutečností. Počítače toto ohlédnutí výrazně ulehčují…

Pohled z okna

Categories: Foto, Města - Cities
Comments: 1 Comment
Published on: 29.1.2008

Taková banální věc, pohled z okna. Navíc sídliště obvykle nejsou příliš přítažlivé, ozvláště svou architekturou (tedy jejím nedostatkem). Ale i přes to, může být pohled ze sídlištního okna zajímavý, třeba oblohou, dějem na ulici. Tady je pohled z jednoho sídlištního okna…

Pohled z okna

Fujina vyzkoušena

Categories: Výbava
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 28.1.2008

O víkendu jsem vyfotil první 2 filmy novou Fujinou 6×9cm, včera večer jsem je stihl vyvolat. Už jsou oba suché, nastříhané v archivačních fóliích. Jen čekají na naskenování. Podle prvního hodnocení s lupou se zdá, že je vše OK. Ostrost vynikající, krytí negativu (tedy hodnocení přesnosti závěrky) je standardní. Výsledkem je plná spokojenost.

Letní panoramata

Categories: Foto, Léto - Summer
Comments: Comments Off
Published on: 27.1.2008

Naskenoval a upravil jsem další panoramata z léta:

Pole Čelo bouřky Po bouřce

Večer v temné komoře

Categories: Všeobecné
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 25.1.2008

Káťu jsme předali na víkend babičce, žena je nemocná (nachlazená), a tak jsem měl prakticky volný večer. Který jsem mohl strávit v temné komoře, aniž by někomu vadilo, že jsem obsadil koupelnu na 3 hodiny. Nebo aby se mi tam někdo (Káťa) dobýval a chtěl se podívat co se tam děje. Kátě ještě nejsou 3 roky, tak jí ještě nechávám nějaký čas…

No, tak jsem se tam zavřel, a vyvolával poslední várku naexponovaných diáků. Bylo jich celkem 27, ve formátu 9×12cm a 4×5″. Část jich je ještě z podzimu, část je už ze zimy. Rozdělil jsem je celkem na 3 várky, a už po té první jsem byl skoro v sedmém nebi. Je tam pár opravdu povedených kousků. Po druhém tuctu jsem trošku ochladl, náhodou to byla série fotek expozičně a/nebo kompozičně méně povedených. Poslední várku tvořily jen 4 fotky, ale ty mi opět udělaly radost. Všechny teď právě schnou na šňůře.

Nákupy přes internet

Categories: Všeobecné
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 25.1.2008

V posledních několika letech výrazně stoupá obliba nákupů přes internet. Jsou to různé e-shop, inzeráty nebo aukce. Často jsou prodejce a kupující od sebe vzdáleni i tisíce kilometrů a pravděpodobnost, že by se kdy v životě uviděli, se „limitně blíží nule“. V takovémto prostředí je velmi jednoduché narazit na neférového prodejce. Takového, který nepřesně popíše prodávaný předmět, zamlčí některé vady či problémy. Vystavené fotografie předmětu mohou ukazovat pouze to, co je výhodné. Ani systém „feedbacků“ (viz třeba eBay) nebo podobných komentářů a hodnocení (třeba Aukro naší provenience) nezaručují bezpečnost. Několik takovýchto negativních zkušeností s hodnocením mám i ze svého blízkého okolí.

Kolega v práci koupil (vyhrál? vysoutěžil? jak to vlastně nazvat?) elektroniku u prodejce na Aukru. Prodejce se zdál solidní, měl již přes 1000 komentářů, vše pozitivní a slušné. Můj kolega spolu s několika dalšími výherci se ale zboží nedočkal, prodejce shrábl peníze a nic se nedělo. Protože naše zemička je malá, kupující se nakonec spojili a již je v běhu soudní spor. Naděje na vrácení peněz je ale i tak minimální.

Druhý případ je ze zmíněného eBay a postiženým aktérem je pro změnu švagr Jiří Hauser. Z Japonska si koupil velkoformátový objektiv za slušnou cenu, prodejce opět s hodnocením víc než 99,5% pozitivním. Za zboží zaplatil prakticky okamžitě po ukončení aukce. Protahovalo se ale dodání zásilky, i po 4 týdnech jej stále neměl doma. Přisuzoval to předvánočnímu přetížení pošt. Těsně před vánoci se ale od stejného prodejce objevila aukce na stejný objektiv. To by stále nebylo nic divného, objektiv byl přece vyroben ve více kusech. Zvláštní ale bylo, že u objektivu byly použity naprosto stejné fotografie, vyobrazené objektivy měly stejné sériové číslo. Při předchozích aukcích tento prodejce používal rozdílné fotografie pro stejné zboží v různých aukcích (čili právě nabízený kus). Jirka samozřejmě od prodejce požadoval vysvětlení, přes eBay začal řešit spor o nedodání zboží. Odpovědi byly nejasné, vágní a vyhýbavé. Ke švagrovu velkému překvapení byl objektiv doručen po více než 2 měsících od zaplacení. Odpovídal popisu, byl v pořádku. Odeslán ale byl podle potvrzení pošty až koncem prosince, tedy v době, o které prodejce tvrdil, že je již více než měsíc na cestě.

Po té, co napsal na eBay „feedback“ s negativním hodnocením prodejce z důvodu horší komunikace a velmi pomalého zaslání, mu prodávající na oplátku udělil také negativní hodnocení s poznámkou, že jde o neplatícího zákazníka a neseriozního kupce. (Přitom švagr zaplatil okamžitě, z pohledu férového prodejce si nemohl přát lepšího kupujícího). Téměř ve stejném chvíli ale poslal tento podvodník žádost o oboustranné stažení negativního hodnocení. Jirkovi nezbylo nic jiného, než negativní komentář stáhnout, byť se ze strany prodejce jednalo o prachsprostou lež. Tímto si prodejce prakticky zajistil, že mu uvedené skóre 99,5% pozitivního zůstane. A pak – řiďte se feedbackem. Je to více než zavádějící. (pokud by někdo chtěl kupovat fotografickou výbavu z Japonska, vyhněte se prodejci „1962garys“)

Ne všechny zkušenosti jsou ale pouze negativní. Opačným příkladem může být moje koupě Fujiny 6×9, která mi přišla včera. Také byla koupena přes eBay, také byla koupena v Japonsku. Komunikace s prodejcem excelentní, jednoznačná. V pátek večer jsem za ni zaplatil, v sobotu ráno už jsem dostal tzv. „tracking number“ ke sledování transportu zásilky. A doručení? Ve středu, pouze 5.den!! po podání byla zásilka připravena k vyzvednutí na poště. Přitom cena za poštovné byla srovnatelná (vzhledem k váze zásilky) v obou případech. Foťák přesně odpovídal popisu. (jen plně doufám, že se neobjeví nějaká skrytá vada. Zdá se že funguje dobře a spolehlivě).

Tohoto prodejce můžu jen a jen doporučit. Na eBayi má přezdívku „unveiledsuperstar“.

Fuji GW690

Categories: Výbava
Tags:
Comments: Comments Off
Published on: 24.1.2008

Dnes jsem definitivně ukončil fotografickou kapitolu s Pentaxem 6×7cm. Telekonvertor, oba objektivy a měřící hranol jsou již prodány, zbývá prodat ještě neměřící hranol a pokud to půjde, tak i tělo (asi jen na součástky).

Co je ale důležitější, právě dnes mi přišla náhrada za starou výbavu. A to ve formě fotoaparátu Fuji GW690 – hledáčkový foťák s napevno připojeným objektivem Fuji EBC 90mm 1:3,5 a formátem negativu 6×9cm. Vypadá krásně, je sice velký ale výborně se drží v ruce. A hledáček je jasný, ukazuje o něco více než snímaný záběr (to usnadňuje kompozici).

Tuto Fujinu jsem si vybral po vyzkoušení podobného modelu, Fuji GSW 690 II, který jsem měl půjčený (od Jiřího Hausera) na dovolené. Je to prakticky shodný model, liší se pouze hledáčkem a objektivem, který je širokoúhlý 65mm 1:5,6. Během týdne jsem s touto širokoúhlou variantou vyfotil 9 filmů. A zkušenosti – vynikající. Foťák má jedinou nevýhodu a to, že nemá integrované měření expozice, že je plně manuální. Na druhou stranu díky tomu neobsahuje žádnou elektroniku a je v něm proto méně věcí, které se mohou pokazit.

Svůj nový přírůstek bych chtěl vyzkoušet o víkendu, snad se naskytne vhodná příležitost.

14.10.2009: podrobně jsou foťák a zkušenosti s jeho používáním popsány v sekci Technika.

Chráněno: Nečekaný úlovek

Published on: 23.1.2008

Požadovaný obsah je chráněn heslem. Pokud jej chcete zobrazit, zadejte prosím nejdříve heslo:


Velkoformátové objektivy

Categories: Všeobecné
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 22.1.2008

Poslední část fotografických informací o mně, která může být pro někoho zajímavá byla doplněna – jde o zkušenosti s různými velkoformátovými objektivy. Stránka je odkazována ze sekce „O mně„, přímý odkaz na objektivy je tady.

Fotky z léta

Categories: Foto, Léto - Summer
Comments: Comments Off
Published on: 21.1.2008

Podařilo se mi opět pokročit ve skenování a zpracování fotek z loňského roku – už jsem se konečně dostal ke konci léta. A 2 z nich se mi líbí natolik, že jsem je přidal i do galerie Léto. Obě jsou foceny na svitkový diafilm Kodak E100G ve formátu 6×12cm. Vyvoláno procesem E-6 doma v koupelně.

Zde jsou náhledy:

Večer v pastelových barvách Letní kontrasty
«page 1 of 2

Follow Me
FacebookFlickrGooglePlusLinkedInRSS
Kniha „Klidná krajina“
updated 2012 version
By Jiří Vašina
Nejnovější komentáře

Welcome , today is Neděle, 1.11.2020