Nalezeno: „Legotron Mk.I, 4×5“ „

Categories: Z webu
Tags: No Tags
Comments: 1 Comment
Published on: 9.4.2011

Tak toto je naprosto dokonalý… a přitom tak jednoduchý… a plně funkční…

Legotron, Mark I — 4×5 Camera made of LEGO bricks

Vlk a ovce

Categories: Z webu
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 3.9.2008

V hlubokých archívech webu jsem objevil následujicí

www.gapingvoid.com
(www.gapingvoid.com)

a myslím, že se to vcelku dobře dá vztáhnout i na fotografování, obzvlášť s velkoformátovými foťáky…

Příjemná překvapení

Categories: Výbava, Z webu
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 10.7.2008

Posledních 24 hodin přineslo hned 2 velmi příjemná překvapení týkající se fotografování.

Circle of the SunPrvní z nich je ze včerejška – v poště jsem měl nečekanou obálku obsahující CD s knihou „Finely Focused“ od Bruce Barlowa. Zhruba před rokem (možná 1,5r, už nevím přesně) jsem si od něj na adrese www.circleofthesunproductions.com objednal za $25 amerických dolarů tuto učebnici pro velkoformátové focení. Přišlo mi CD s PDF elektronickou publikací (v angličtině) v rozsahu 181 stránek která velmi čtivou formou zasvěcuje do tajů VF focení. Je rozdělena na 2 části, v první jsou vysvětlení a návody, ve 2. pak (možná důležitější) úkoly a cvičení. Publikace je výborně zpracována a dobře se čte (vytiskl jsem si ji a svázal, je to lepší na oči, než koukat na monitor).

Podstata včerejšího překvapení je v tom, že Bruce se rozhodl upravit tuto svou knihu (něco jako 2. přepracované a rozšířené vydání) a svým předchozím zákazníkům ji zcela zdarma poslat. To mne tedy velmi příjemně překvapilo. Ani jsem nevěděl, že bude vydávat revizi, natož abych čekal že ji dostanu. Tomu se říká péče o zákazníky – představte si, že by Microsoft udělal novou verzi svých Woken a zdarma Vám ji poslal – naprosto nemyslitelné, že? (abychom zůstali u elektronických věcí a nesrovnávali s 2. vydáním tištěné publikace).

Nejen pro tuto příkladnou péči bych každému zájemci o zasvěcení do tajů velkoformátových foťáků a práce s nimi (a související práci v temné komoře) doporučil, aby se na uvedenou adresu podíval a knížku si koupil – vždyť co je dnes 25 dolarů….

Druhé překvapení bylo trochu očekávanější – čekal jsem na doručení balíčku s novým objektivem, a ten přišel dnes. Objektiv je Schneider-Kreuznach G-Claron 150mm f:9, který nahradí Ilex Paragon 165mm f:4.5 co by širokoúhlý objektiv pro formát 13×18cm. Paragon je sice ostrý a dobrý objektiv s přesnou závěrkou, je ale nedostatečný velikostí vykresleného obrazu – i při maximálním zaclonění je rezerva pro pohyby pouze v řádu milimetrů – takže nic moc.

G-Claron jsem zvolil na základě okouzlení jiným velmi podobným objektivem, svým Repro-Claronem 305mm. Je to můj skoro nejoblíbenější objektiv, nádherně ostrý s velmi příjemnou kresbou. Proto ten G-Claron. A také proto jak je malinký a lehounký, váží pouhých 135g, průměr filtru je něco kolem 35mm. Prostě mrňousek. Tak doufám, že má očekávání naplní.

V rámci financování této výměny půjde Ilex Paragon z domu (prodám jej) a tento týden jsem se domluvil na prodeji dalšího (velmi málo využívaného kousku) ze své sbírky objektivů – Hugo Meyer Doppel Anastigmat 270mm – ten půjde zítra poštou.

Rentgenové snímky

Categories: Z webu
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 15.5.2008

Dnes při brouzdání webem jsem narazil na 2 velmi inspirativní stránky o focení a fotografii. Jejich adresa je prakticky shodná (liší se jen v detailech), vyobrazené snímky jsou vcelku podobné. Ale to co je na obou zobrazeno, se rozhodně nedá zařadit do kategorie běžného, již viděného nebo okoukaného. Ani náhodou.

V obou případech jde o fotografie, nebo spíš radiografie květin a rostlin (někdy i dalších neživých objektů) získané pomocí rentgenového záření. Další zpracování exponoveného filmu už (pravděpodobně) probíhá podobně jako u běžných čb fotografií. „Fotografie“ jsou to nádherné a velmi inspirativní. Asi bude lepší poskytnout rovnou odkazy na zmíněné stránky, ať se každý podívá sám…

XRay-Art.com – Steven Meyers.

X-RayArt.com – Don Dudenbostel. (tato stránka už ale dávno není to, co původně. Charakter i obsah stránky se změnil… k horšímu).

Film data index

Categories: Z webu
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 14.2.2008

Na této adrese je vytvořen rozsáhlý seznam všech/velké většiny filmů, některé z nich jsou již nedostupné, jiné běžně dostupné. Mimo jiné jsou uvedeny i tzv. „notch codes“ (tedy zářezy v okraji listových filmů kódující typ). Takto v jednom místě dostupné informace jsou k nezaplacení, nejeden fotograf se již setkal s tím, že měl v kazetě film a tato kazeta nebyla popsána. Zjištění typu filmu je pak bez těchto zářezů prakticky nemožné.

Novinka 6×7cm od Fuji

Categories: Z webu
Tags: No Tags
Comments: 2 Comments
Published on: 4.2.2008

I milovníci filmových foťáků se v současné téměř výhradně digitální době mohou dočkat velmi příjemných překvapení. Firma Fuji na výstavě PMA 2008 vystavuje prototyp hledáčkového dálkoměrného přístroje pro focení formátu 6×7cm, který má i integrované měření expozice a možnost nastavení priority clony. Podle specifikace to vypadá jako velmi zajímavý aparát, a rozhodně je krásný. Třeba se z prototypu stane i běžně dostupný foťák, který nebude jen pro sběratele a jehož cena nebude stejně luxusní jako jeho vizáž… (více obrázků je třeba tady: www.letsgodigital.org)

page 1 of 1

Follow Me
FacebookFlickrGooglePlusLinkedInRSS
Kniha „Klidná krajina“
updated 2012 version
By Jiří Vašina
Nejnovější komentáře

Welcome , today is Pátek, 30.10.2020