4×5″ reduction back for Chamonix 5×8″ – II

Categories: English, Technika, Výbava
Comments: Comments Off
Published on: 12.12.2008

Part I – first impressions.
Part II – 4×5″ reduction back I, 8month long experience
Part III – 4×5″ reduction back II. (you’re here).
Part IV – 3 years (and several hundred exposures) later.
.
Equipment.
Lenses.

This is a short update on my completing the Chamonix 5×8″ camera kit.

As was written previously, I have the Chamonix camera in light maple wood, the 4×5″ reduction back was sent to me made from the dark wallnut version. As I quickly found out by mailing Hugo Zhang, there has been a mistake while packing the parcel, and I was sent the wrong back. We agreed, that the factory will send me the correct one. Until it arrives, I’ll use the dark one. When it get’s here, I’ll send the dark one back to China, and deduct the cost of the shipment from the price of the back…

That is a very good service, though… Mistakes happen, and what is important is, how well they can be solved…

On the technical side, the back is same as the dark one, so no change on using it.

? Technika

4×5″ reduction back for Chamonix 5×8″

Categories: English, Technika, Výbava
Comments: 3 Comments
Published on: 23.10.2008

Part I – first impressions.
Part II – 4×5″ reduction back I, 8month long experience (you’re here).
Part III – 4×5″ reduction back II.
Part IV – 3 years (and several hundred exposures) later.
.
Equipment.
Lenses.

At last. Today, after almost 8 months of waiting I have finally received the 4×5″ reduction back for my Chamonix 5×8″ camera. I’m very happy, because that will allow me to shoot some color too – I have color film only in 4×5″/9×12cm size, not in the larger 13×18cm/5×8″.

Well, the back…

It came very well packed, undamaged. The back even has a ground glass protector made from carbon fiber (the same material used on the Chamonix holder’s darkslides).

The back is very well made, with great precision and attention to detail. It is an international (graflok) back, which would allow me to use graflok accessories in the future. The ground glass has markings for smaller formats (6×9cm, 6×12cm), and is very bright thanks to the included Fresnel lens. It’s much brighter than the 5×8″ ground glass. The back has 2 bubble levels for precise leveling, as seen here:

Overall, the build quality is excellent, with great attention to details – as was the case with the camera itself.

Now the nasty surprise. The back is not made from the same light colored maple wood, but instead, it is made from the dark hazelnut variant. That is very sad to me, as when I put it on the camera, it does not look good. It looks like something hitchhiked from some other camera, from something else. And that’s very sad, especially when I encounter such mishaps with the only real photographic equipment I bought new. Every other single photographic equipment (- with the exception of Minolta Dimage A200 digital camera, which I don’t count in the „real photographic equipment“ category. It’s more a toy to me) I have was bought second-hand. But it is certainly true that it does not hinder the usability of the back. It only does not look so good.

Surely, I’m going to try to solve this problem somehow…


Important update: is here.


Now, as I’m writing about the camera, I’ll also add some notes on it after using it for roughly 8 months:

Chamonix 5×8″ camera – update on use after 8 months

In the months since I got the camera, I have used it to burn more than 130 sheets of film. I’ve used very different lenses with it, be it the G-Claron 150mm on the wide end, and the Apo-Ronar 480mm, or Symmar 300mm/500mm convertible lens on the long and heavy end.

I still love the camera, using it and handling it. It is still as tight and solid as it was after I unpacked it, with the exception of the focusing helical worm – that one got a little loose, especially when a heavy lens was used and if the camera was tilted downwards. But a simple tightening of one screw was enough to fix it.

I have found only one not so significant drawback with the camera – the minimum bellows extension and bellows compression. The minimum extension is around 120mm, but even if I use the G-Claron 150mm, thanks to the bellows compression and stiffness, the movements possible (rise, shift, tilt) are very limited. Therefore I don’t intend to add a wider lens to my repertoire, as my shooting style involves movements, especially rise and tilt.

Bag bellows could be used to overcome the bellows compression (the bellows is not fixed), but because of the construction of the camera, it would not be possible to use lens shorter than around 115mm/120mm (focused at infinity). A shorter lens would have to be focused closer…

The camera is made and intended to shoot mainly the 5×8″ format with the Chamonix 5×8″ holders. But I have made an adaptation to the camera, to let me use also ANSI standard 5×7″/13×18cm (and also HalfPlate) holders in it – making the camera extremely versatile. And the modification? Since the height of the 5×8″ and 5×7″ holders is same, it’s very simple. It is only a small push-on gizmo blocking part of the rear opening so that the short holders can be used easily. It can be put on and taken off in mere seconds in the field. And it allows me to shoot 4 different sizes of film: 5×8″, 5×7″, 13×18cm, 4¾×6½” with no added weight (well, maybe some 50grams at most). Isn’t it just great?

I could also complain a bit about the stability of the camera with the heavy Ronar 480mm lens, especially when focused closer (to maximum extension). But I have not seen any other camera with such a large/heavy lens, so I don’t know if I’m just asking too much or if it is normal – when there is some wind (not just a light breeze), the stability is not perfect…

Concerning the groundglass: When I compare the 4×5″ back with included fresnel lens, and the 5×8″ back, it’s very important to use a darkcloth for the larger one. Because the groundglass is not very bright. It’s very difficult to focus it in the daylight. So I think it’s very important to use a darkcloth…

But all in all I’m very happy and content with the camera. I don’t regret the decision to buy it in the slightest…

? Technika

Další přírůstek

Categories: Technika, Výbava
Comments: Comments Off
Published on: 5.8.2008

Včera odpoledne mi konečně přišel další očekávaný balíček (no spíš balík), který obsahoval novou kameru. Zrcadlovka Graflex RB Super D 3¼×4¼″.

Opět další ze skoro prehistorických foťáků, který by měl prokázat schopnost zachytit krásné momenty. Je zhruba z 50tých let minulého století, čistě mechanický, stále plně funkční. Je také pěkně velký, složený vypadá jako krabice o rozměrech cca 20×20×15cm – žena ho nazvala „kufříková bomba“. A on teda bomba je. S vytaženým měchem (zaostřeným na portrét) a s vyklopenou šachtou nad matnicí to vypadá opravdu bombasticky. Ale také pohled na matnici je nádherný, zaostřování i kompozice je super.

Ovládání je sice trochu komplikovanější, ale i bez manuálu (který je na webu www.graflex.org) jsem se jej naučil ovládat do 10minut. Před expozicí je potřeba natáhnout a nastavit pár páček a hejblátek, vlastní komponování a následná expozice je instantní a kontrolovaná.

Formát negativu je 3¼×4¼″, což je zhruba 8¼×10¾cm. Pro mnohé možná neznámý atypický formát, v minulosti to ale byl formát běžný. Je to tzv. „quarter-plate“ formát, vzniklý dvojím půlením z „whole-plate“ 6½×8½″. Trošku z toho rozměrově vybočuje meziformát „half-plate“ s rozměrem 4¾×6½″ (tento například dělá i Foma, je to ten zvláštní rozměr 12×16,5cm. Vybočení z půlené řady je asi stejné jako v řadě 9×12cm – 13×18cm – 18×24cm).

Formáty half-plate a whole-plate jsou stále rozšířené, stále používané. V poslední době zažívají i jistou renesanci. Filmy pro ně sice nejsou úplně nejrozřířenější, Efke je dodává pravidelněji, Ilford jednou za rok. A Wephota je nařeže podle potřeby (myslím si, že z role Efke). Takže nic až tak hrozného… A negativ je to krásně velký, téměř tak velký jako 9×12cm. Graflex sice dělal tyto zrcadlovky i v rozměrech větších (4×5″ a 5×7″), ale ty jsou výrazně dražší. A já jsem měl dobrou nabídku na tento rozměr…

Jak je zmíněno nahoře, jedná se o zrcadlovku, zrcadlo je dost velké (odhadem těch zhruba 10×10cm), ale jeho sklopení je překvapivě měkké a tiché. Je mnohem tižší než můj dřívější Pentax 67II, i ráz který sklopení generuje je menší. To je překvapivé, ale velmi příjemné.

Kamera má standardně dodávaný objektiv Kodak Ektar 152mm f:4,5, který má antireflexní vrstvy, a má automatický uzávěr clony – velká výhoda, protože můžu komponovat a zaostřovat s plně otevřeným objektivem, a po zmáčknutí spouště se automaticky zacloní objektiv na přednastavenou clonu. Objektiv je výměnný, i když asi bude problém zajistit automatickou clonu u jiného objektivu. Ale s tím by se dalo žít… Zkusím najít nějaký objektiv s větší světelností (tak f:3,5, nebo že by f:2,9?), případně s delším ohniskem (takhle nějaký Xenar 180mm s clonou 3,5, to by bylo něco)…

K foťáku mám (zatím) 3 kazety na film, film tohoto rozměru ještě nemám – ale už je objednaný, Wephota, měl by přijít koncem srpna. Krom toho mám už v mražáku Ilford HP5+ v rozměru 6½×8½″, ze kterého by 2 řezy na řezačce v temné komoře měly vyrobit film potřebné velikosti. HP5ka v tomto netradičním rozměru je ale solidně drahá, navíc dostupná jen 1× ročně v tzv. „Ilford ULF run“, kdy Ilford řeže i méně obvyklé velké rozměry filmů. Takže tuto drahou HP5ku nebudu používat na zkoušení nového foťáku, pro vyzkoušení použiji něco levnějšího – dneska nebo zítra si oříznu pár papírových negativů, kterými to vyzkouším. Už se na to těším…

Používané filmy

Categories: Filmy, Technika
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 14.4.2008

Mnoho návštěvníků těchto stránek přichází přes vyhledávače a část z nich jako hledaný výraz uvádí specificky různé filmy. Možná hledají zkušenosti s nimi, možná hledají nějaké fotky s těmito filmy pořízenými. Třeba také hledají návody jak uvedené filmy vyvolávat.

Ať už je ale důvod tohoto hledání jakýkoliv, pro usnadnění orientace jsem shrnul do jistého rozcestníku všechny filmy které jsem používal. Je možné se podívat na fotky s nimi focené, a u některých také komentáře. Stránka je zde.

Domácí vyvolávání barevných filmů

Categories: Technika
Comments: Comments Off
Published on: 1.3.2008

Vyvolávání barevných filmů doma, a to jak diafilmů procesem E-6, tak negativů C-41 vypadá na první pohled obtížně až neřešitelně. Přitom nejde o nic těžkého nebo komplikovaného, tyto procesy lze provozovat i doma v koupelně. A při současném všeobecném oblivu lidí k digitálům fotolaby čím dál tím víc omezují zpracování filmů. Klesá počet provozoven kde filmy ještě kvalitně zpracují, zároveň stoupá cena. Tak se může stát, že v nedaleké budoucnosti bude jediný schůdnou alternativou právě vyvolávání doma. Takže jak na to:

1. Chemie

Bohužel, v současnosti se mi nepodařilo najít tuzemského dodavatele kitů chemie. FotoŠkoda sice nabízí Tetenal C-41 kit, ale za cenu úplně mimo realitu (asi žijí v době, kdy euro stojí víc než 60 Kč. Naštěstí jsou v tom sami). Takže nezbývá nic jiného, než si objednat chemii ze zahraničí. Kit pro diáky jsem nakonec objednal v Německu u Calumet Photographic: Tetenal E-6 kit 1l mají za zhruba 35€, lze jím vyvolat 12 svitků nebo kinofilmů. Tento malý kit je ale jasně nevýhodný, i vzhledem k nutnosti připočítat poštovné je mnohem lepší variantou 5l kit za zhruba 80€. Z něj je možné vyvolat 60 svitků, nebo dle mých výpočtů více než 200 planfilmů 9×12cm/4×5″. Obzvláště při hodnocení ekonomiky planfilmů je vidět zdroj ušetření – vždyť pokud vůbec najdete fotolab ochotný vyvolat barevný planfilm, obvykle si naúčtuje za 1 list stejně jako za 1 svitek. Pro fotoamatéra něco nereálného. Takto mne vyjde vyvolání 1 planfilmu na řádově 10Kč. No nezní to zajímavě?

A zapomněl jsem ještě uvést, že lze platit platební kartou, což je nejjednodušší varianta.

C-41 chemii pro negativy lze samozřejmě objednat taktéž u Calumet Photo (Tetenal C-41 kit pro 1l mají za řádově 20€ – opět pro 12 filmů, výhodnější 5l kit je za 66€). Já jsem ale zvolil něco jiného, holandský obchod FotoHuis RoVo, který nabízí kit Amaloco K-54 (pro vyvolání C-41 negativů) na 2l za 21€ – z něj je možné vyvolat až 24 svitků. To pak vychází 1 svitek na cca 20 Kč. Super. Obchod má jedinou nevýhodu, Robert požaduje platbu převodem z účtu na účet. Na druhou stranu, jednání s ním je velmi příjemné.

Tak, chemii bychom měli, přejděme k tomu dalšímu.

2. „Hardware“ a vlastní postup vyvolávání

čili co je ještě kromě vlastní chemie potřeba k vyvolávání. Pomiňme všechny nezbytnosti k vyvolávání ČB filmů (tanky, cívky, teploměry, nádoby na pracovní roztoky, stopky) a věnujme se jen tomu, co dalšího je potřeba. Je toho překvapivě málo.

Tak předně je to teplá voda pro temperační lázeň. Je možné použít vanu, pracovní dřez s rovným dnem, kuchyňský dřez. Dle mého názoru nejlepší je ale použít klasický plastový termobox s víkem („transportní lednička“) – mnohem lépe udržuje stálou teplotu. Do něj dám v pracovních nádobách namíchané pracovní roztoky, a okolo nich naliji vodu pro temperování. Pro rychlost a jednoduchost tam naliji horkou vodu z rychlovarné konvice, doplním studenou tak, aby teplota lázně byla mezi 40-50°C. Vše nechám temperovat tak dlouho, až je teplota vývojky (1. vývojky pro E-6 proces, vývojky pro C-41 proces) na 40-42°C. Pak je možné začít vyvolávat.

Zkušenost mi říká, že vývojka o teplotě 41°C se po nalití do vyvolávacího tanku ochladí na zhruba 39°C. Během vyvolávání poklesne teplota zhruba na 37°C. Průměrná teplota v tanku je zhruba (přesně) potřebných 38°C. U dalších lázní postupuji stejně.

Dále už vlastně není potřeba nic. Agitovat je možné překlápěním tanku ručně, to ale vzhledem k délce celého procesu a nutné četnosti agitace není úplně ideální. Podle doporučení je nutné překlopit pravidelně každých 15 sekund, přitom 1 cyklus vyvolání diáků trvá zhruba 35minut (včetně proplachů). No a z namíchaného 0,5l pracovní chemie se zpracovávají 3 várky filmů. To jsou pak téměř 2 hodiny čistého času s překlopením 4× každou minutu. Pěkná drbačka, ze které je člověk docela vyčerpaný a rychle to přestane bavit. Proto je vhodné mít nějakou rolnu (nejlépe motorovou), která tuto agitaci zjednoduší. Já proto používám rolnu motorovou, vyvolávání je pak pohoda.

3. výsledky

Výsledky jsou výborné. Kvalita vyvolání je vynikající, diáky jsou bez znatelných barevných posunů (možná nejsou dokonale barevně přesné, ale to je stejné jako problémy s nastavením vyvážení bílé barvy u digitálních foťáků. A i případné postupy korekce jsou stejné. Nejsou ale nutné). Zrno je u negativů zanedbatelné. Nebo jinak, film s citlivostí 200 – 400 má při mém způsobu vyvolání zrno stejné jako 100vý film vyvolaný v běžném labu.

Také není problém udělat jakoukoliv korekci expozice – push processing je jen otázkou prodloužení času, je možné upravit dobu vyvolání podle focených scén, podle jejich tonalit.

4. nevýhody

Velkou nevýhodou je nutnost vyvolávat filmy po větších dávkách – minimálně 6 ks svitků nebo 36 listů planfilmu (nebo ekvivalentní kombinace) z 0,5l pracovních roztoků (asi by šlo namíchat i méně, ale pak je snažší se v odměřování chemie seknout). To znamená i docela slušnou časovou náročnost – u diáků je to zhruba 3 hodiny čistého času.

page 1 of 1

Follow Me
FacebookFlickrGooglePlusLinkedInRSS
Kniha „Klidná krajina“
updated 2012 version
By Jiří Vašina
Nejnovější komentáře

Welcome , today is Pátek, 30.10.2020