K prodeji: Graflex R.B. Super D 3¼×4¼”

Categories: Prodej, Výbava
Comments: Comments Off
Published on: 31.10.2011

Souhrn:

  • Graflex R.B. Super D 3¼×4¼”
  • Kodak Anastigmat f:4,5 6⅜”
  • kazeta na 12 listů plochého filmu 3¼×4¼”
  • 2ks kazet každá na 2 listy plochého filmu 3¼×4¼”
  • nerezový vyvolávací tank na film 3¼×4¼”
  • 1 neotevřené a 2 otevřené balení ČB filmu 3¼×4¼” – minimálně 25listů

Cena: 4000,- Kč (+ event. poštovné, preferuji ale osobní převzetí)

Podrobně
Tak jsem k tomu také dospěl: nejen má žena si myslí, že už mám fotoaparátů příliš mnoho a nestíhám je používat všechny. Proto svou sbírku trochu zeštíhlím. První který půjde z kola ven je Graflex R.B. Super D 3¼×4¼”. (Mimochodem, mám jej ve 2 kusech. S jedním z nich jsem měl plány na přestavbu, které ale nebyly pro nedostatek času zrealizovány, a je malá pravděpodobnost, že by se to v dohledné době změnilo).

Fotoaparát je plně funkční, přesnost časů ale nemám „vědecky“ otestovanou – ze zkušenosti je ale dostatečná i pro dobrou expozici barevných negativů či diapozitivů, v případě čb negativů jsem neměl žádný problém.

Aparát má svůj věk, tomu také odpovídá viditelné opotřebení. Kůže je místy odřená, či nepřiléhá úplně dokonale. V místech skladů či lomů je také patrné drobné poškození, měl je ale světlotěsný. I na matnici je také relativně tmavší, je ale možné že je to pouze vlastností, že tak již byla vyrobena. Kompozice se zatemňovací šachtou je ale vcelku bezproblémová.

Fotoaparát prodávám s objektivem Kodak Anastigmat f:4,5 6⅜” (~162mm), který je v automatické závěrce pro tento typ aparátu. Objektiv je bez poškození – žádná separace členů, žádná plíseň, nejsou v něm patrné ani žádné nečistoty i při pohledu proti světlu. Na předním členu jsou nepatrné stopy po čištění („cleaning marks“), které jsou ale vidět právě proti světlu – to je ale běžný stav u starších objektivů, který se navíc vůbec neprojevuje na fotografiích.

K aparátu patří (a je součástí nabídky) také kazeta na plochý film 3¼×4¼” – obsahuje 12 kovových vložek na jednotlivé listy, které je vlastně možné bez sundání kazety z fotoaparátu postupně měnit – k tomu slouží kožená kapsa v její horní části. Kazeta obsahuje všech 12 vložek, kožená kapsa je světlotěsná. Kazeta je viditelně výrazně poškrábaná, navíc jsou na ní nálepky (samozřejmě odstranitelné). Funkčně je ale naprosto v pořádku.

Dále přidám tři kazety na jednotlivé listy filmu, každá je na 2 listy. Jedna z kazet je na jedné straně výrazně poškozená, má odlomené vodící drážky, takže z praktického pohledu jsou to spíše kazety 2.

Aby to vše šlo dobře používat, přidám nerezový tank na vyvolávání plochých filmů 3¼×4¼” – „Dallan Developing Tank“. Tank je plně použitelný, jen při překlápění není 100% vodotěsný (velmi malé množství tekutiny vyteče po stranách). Světlotěsný je při uzavření 100% – neměl jsem nikdy světlem znehodnocený film.

No a na závěr také něco málo černobílého filmu (datum na krabičkách je datum výroby, Wephota neuváděla „životnost“ či „použitelnost“. Film byl od zakoupení skladován v lednici.):

  • 1 neotevřené balení 25listů Wephota NP22 (ISO 100-125 film)
  • 1 otevřené balení Wephota NP15 (ISO 25 film) (původně 25listů, myslím, že jsem využil 6 listů, takže by tam mohlo být ještě 19 listů)
  • 1 otevřené balení Wephota NP22, kolik je v něm listů nevím

Uvedený set je k osobnímu převzetí v Brně, nebo po předchozí domluvě (když to budu moci šikovně spojit s focením 🙂 ) v okolí řekněme do 80-100km. Cena za komplet je 4000,- Kč. Samozřejmě lze také poslat po ČR, poštovné se pak k ceně připočítává, orientačně +200,- Kč, při dobírce dalších +50,- Kč. Preferoval bych ale osobní převzetí – můžu ukázat jak se s ním pracuje.

Další informace k fotoaparátu jsou zde Graflex R.B. Super D 3¼×4¼”, jsou tam také fotky focené s ním.

V případě dotazů se neváhejte zeptat.

Chamonix 5×8” – 3 years later

Categories: English, Výbava
Comments: Comments Off
Published on: 28.12.2010

 

Part I – first impressions.
Part II – 4×5″ reduction back I, 8month long experience
Part III – 4×5″ reduction back II.
Part IV – 3 years (and several hundred exposures) later. (you’re here).
.
Equipment.
Lenses.

 

Here is an update on using this camera after almost 3 years of using it, and exposing several hundreds of film sheets.

I still like the camera very much, the way it’s built, the way it operates. It has become an extension of my mind, my eye – it’s so well designed that I don’t have to think about operating it. Instead I can focus on the photo opportunity… Well, almost always (it would be too good to be true all the time, wouldn’t it?). Now the remarks, some minor, some a little bit more important.

1. My first remark concerns the nuts used to tighten the front standard. When folding the camera down, I have to be careful about orientation of this nut – it has to be parallel to the front standard (or nearly so). If they are rotated, they will protrude too much down and scratch the wood on the base – as I have unfortunately made prior to realizing the problem…

(also, I think the nuts might damage the bellows in a similar way in the long run).

 

 

 2. The focusing helical is great, but care must be taken to tighten it regularly. Otherwise with time the helical would get a bit loose and will not hold the focus for example when a long/heavy lens is used and the camera is pointed either up or down. In such cases, focus creep will occur. The same will also happen when a very short focal length lens is used and the bellows are squeezed tight. And if this happens in the field, with the perfect shot in front of me… (Yes, that happened to me, twice).

The remedy is very simple, just tightening the appropriate screw. The wrench is now in my camera bag all the time.

(And btw., this is not an issue with my Chamonix only, my friend’s Shen-Hao needs the same care in this regard. So I think it’s a „feature“ based on the design.)


3. The third remark is just a clarification to the specification: the Chamonix camera website states the minimum bellows extension is 110mm, so one would assume that a lens with a focal length greater than 110mm could be used. That’s not true.

The widest lens I currently have is a 120mm Hugo Meyer Weitwinkel Aristostigmat but even with this lens, I have to use indirect movements of the standards to focus for infinity (that means, tilting the rear standard to the front, shifting the front standard upwards, and then tilting the front standard to be parallel to the rear). In this position, the bellows compression is so great, that employing any more movements at all is hard to impossible, and sometimes I can not bring the lens to infinity-focus at all. Therefore I have prepared an eccentric lensboard for the Meyer lens, which I can mount on the front standard in any of the four directions to get approx. 1cm of shift/rise without the need to move the whole standard.

But anyway, the 120mm lens is practically the widest lens one can use with this camera and a flat lensboard.

Now, what about a recessed lensboard? That would be a good solution (I don’t have one, though). But only in regard to easing the use of front movements. I don’t think it would allow using a lens wider than the stated 110mm, because either parts of the front standard, or the camera bed would block the view.


4. „Spacer“ or insert: from a piece of wood and 2 sheets of aluminum, I have made a spacer for the back to allow my using regular 5×7″/13×18cm film holders. This spacer is easy to remove and install, and is light-tight as far as I can tell (although if there is a bright source of light hitting the camera from the side, I cover the rear standard with darkcloth during exposure, just in case my solution would not be 100% lighttight).

Update in 2014: I have stopped using the „spacer“ to allow for using 5×7″/13×18cm holders, and have instead ordered a separate 5×7″ back. It’s obviously a better way to shoot both formats (5×8″ and 5×7″), but it adds another ~200g of weight to carry.

4×5″ reduction back for Chamonix 5×8″ – II

Categories: English, Technika, Výbava
Comments: Comments Off
Published on: 12.12.2008

Part I – first impressions.
Part II – 4×5″ reduction back I, 8month long experience
Part III – 4×5″ reduction back II. (you’re here).
Part IV – 3 years (and several hundred exposures) later.
.
Equipment.
Lenses.

This is a short update on my completing the Chamonix 5×8″ camera kit.

As was written previously, I have the Chamonix camera in light maple wood, the 4×5″ reduction back was sent to me made from the dark wallnut version. As I quickly found out by mailing Hugo Zhang, there has been a mistake while packing the parcel, and I was sent the wrong back. We agreed, that the factory will send me the correct one. Until it arrives, I’ll use the dark one. When it get’s here, I’ll send the dark one back to China, and deduct the cost of the shipment from the price of the back…

That is a very good service, though… Mistakes happen, and what is important is, how well they can be solved…

On the technical side, the back is same as the dark one, so no change on using it.

? Technika

4×5″ reduction back for Chamonix 5×8″

Categories: English, Technika, Výbava
Comments: 3 Comments
Published on: 23.10.2008

Part I – first impressions.
Part II – 4×5″ reduction back I, 8month long experience (you’re here).
Part III – 4×5″ reduction back II.
Part IV – 3 years (and several hundred exposures) later.
.
Equipment.
Lenses.

At last. Today, after almost 8 months of waiting I have finally received the 4×5″ reduction back for my Chamonix 5×8″ camera. I’m very happy, because that will allow me to shoot some color too – I have color film only in 4×5″/9×12cm size, not in the larger 13×18cm/5×8″.

Well, the back…

It came very well packed, undamaged. The back even has a ground glass protector made from carbon fiber (the same material used on the Chamonix holder’s darkslides).

The back is very well made, with great precision and attention to detail. It is an international (graflok) back, which would allow me to use graflok accessories in the future. The ground glass has markings for smaller formats (6×9cm, 6×12cm), and is very bright thanks to the included Fresnel lens. It’s much brighter than the 5×8″ ground glass. The back has 2 bubble levels for precise leveling, as seen here:

Overall, the build quality is excellent, with great attention to details – as was the case with the camera itself.

Now the nasty surprise. The back is not made from the same light colored maple wood, but instead, it is made from the dark hazelnut variant. That is very sad to me, as when I put it on the camera, it does not look good. It looks like something hitchhiked from some other camera, from something else. And that’s very sad, especially when I encounter such mishaps with the only real photographic equipment I bought new. Every other single photographic equipment (- with the exception of Minolta Dimage A200 digital camera, which I don’t count in the „real photographic equipment“ category. It’s more a toy to me) I have was bought second-hand. But it is certainly true that it does not hinder the usability of the back. It only does not look so good.

Surely, I’m going to try to solve this problem somehow…


Important update: is here.


Now, as I’m writing about the camera, I’ll also add some notes on it after using it for roughly 8 months:

Chamonix 5×8″ camera – update on use after 8 months

In the months since I got the camera, I have used it to burn more than 130 sheets of film. I’ve used very different lenses with it, be it the G-Claron 150mm on the wide end, and the Apo-Ronar 480mm, or Symmar 300mm/500mm convertible lens on the long and heavy end.

I still love the camera, using it and handling it. It is still as tight and solid as it was after I unpacked it, with the exception of the focusing helical worm – that one got a little loose, especially when a heavy lens was used and if the camera was tilted downwards. But a simple tightening of one screw was enough to fix it.

I have found only one not so significant drawback with the camera – the minimum bellows extension and bellows compression. The minimum extension is around 120mm, but even if I use the G-Claron 150mm, thanks to the bellows compression and stiffness, the movements possible (rise, shift, tilt) are very limited. Therefore I don’t intend to add a wider lens to my repertoire, as my shooting style involves movements, especially rise and tilt.

Bag bellows could be used to overcome the bellows compression (the bellows is not fixed), but because of the construction of the camera, it would not be possible to use lens shorter than around 115mm/120mm (focused at infinity). A shorter lens would have to be focused closer…

The camera is made and intended to shoot mainly the 5×8″ format with the Chamonix 5×8″ holders. But I have made an adaptation to the camera, to let me use also ANSI standard 5×7″/13×18cm (and also HalfPlate) holders in it – making the camera extremely versatile. And the modification? Since the height of the 5×8″ and 5×7″ holders is same, it’s very simple. It is only a small push-on gizmo blocking part of the rear opening so that the short holders can be used easily. It can be put on and taken off in mere seconds in the field. And it allows me to shoot 4 different sizes of film: 5×8″, 5×7″, 13×18cm, 4¾×6½” with no added weight (well, maybe some 50grams at most). Isn’t it just great?

I could also complain a bit about the stability of the camera with the heavy Ronar 480mm lens, especially when focused closer (to maximum extension). But I have not seen any other camera with such a large/heavy lens, so I don’t know if I’m just asking too much or if it is normal – when there is some wind (not just a light breeze), the stability is not perfect…

Concerning the groundglass: When I compare the 4×5″ back with included fresnel lens, and the 5×8″ back, it’s very important to use a darkcloth for the larger one. Because the groundglass is not very bright. It’s very difficult to focus it in the daylight. So I think it’s very important to use a darkcloth…

But all in all I’m very happy and content with the camera. I don’t regret the decision to buy it in the slightest…

? Technika

Další přírůstek

Categories: Technika, Výbava
Comments: Comments Off
Published on: 5.8.2008

Včera odpoledne mi konečně přišel další očekávaný balíček (no spíš balík), který obsahoval novou kameru. Zrcadlovka Graflex RB Super D 3¼×4¼″.

Opět další ze skoro prehistorických foťáků, který by měl prokázat schopnost zachytit krásné momenty. Je zhruba z 50tých let minulého století, čistě mechanický, stále plně funkční. Je také pěkně velký, složený vypadá jako krabice o rozměrech cca 20×20×15cm – žena ho nazvala „kufříková bomba“. A on teda bomba je. S vytaženým měchem (zaostřeným na portrét) a s vyklopenou šachtou nad matnicí to vypadá opravdu bombasticky. Ale také pohled na matnici je nádherný, zaostřování i kompozice je super.

Ovládání je sice trochu komplikovanější, ale i bez manuálu (který je na webu www.graflex.org) jsem se jej naučil ovládat do 10minut. Před expozicí je potřeba natáhnout a nastavit pár páček a hejblátek, vlastní komponování a následná expozice je instantní a kontrolovaná.

Formát negativu je 3¼×4¼″, což je zhruba 8¼×10¾cm. Pro mnohé možná neznámý atypický formát, v minulosti to ale byl formát běžný. Je to tzv. „quarter-plate“ formát, vzniklý dvojím půlením z „whole-plate“ 6½×8½″. Trošku z toho rozměrově vybočuje meziformát „half-plate“ s rozměrem 4¾×6½″ (tento například dělá i Foma, je to ten zvláštní rozměr 12×16,5cm. Vybočení z půlené řady je asi stejné jako v řadě 9×12cm – 13×18cm – 18×24cm).

Formáty half-plate a whole-plate jsou stále rozšířené, stále používané. V poslední době zažívají i jistou renesanci. Filmy pro ně sice nejsou úplně nejrozřířenější, Efke je dodává pravidelněji, Ilford jednou za rok. A Wephota je nařeže podle potřeby (myslím si, že z role Efke). Takže nic až tak hrozného… A negativ je to krásně velký, téměř tak velký jako 9×12cm. Graflex sice dělal tyto zrcadlovky i v rozměrech větších (4×5″ a 5×7″), ale ty jsou výrazně dražší. A já jsem měl dobrou nabídku na tento rozměr…

Jak je zmíněno nahoře, jedná se o zrcadlovku, zrcadlo je dost velké (odhadem těch zhruba 10×10cm), ale jeho sklopení je překvapivě měkké a tiché. Je mnohem tižší než můj dřívější Pentax 67II, i ráz který sklopení generuje je menší. To je překvapivé, ale velmi příjemné.

Kamera má standardně dodávaný objektiv Kodak Ektar 152mm f:4,5, který má antireflexní vrstvy, a má automatický uzávěr clony – velká výhoda, protože můžu komponovat a zaostřovat s plně otevřeným objektivem, a po zmáčknutí spouště se automaticky zacloní objektiv na přednastavenou clonu. Objektiv je výměnný, i když asi bude problém zajistit automatickou clonu u jiného objektivu. Ale s tím by se dalo žít… Zkusím najít nějaký objektiv s větší světelností (tak f:3,5, nebo že by f:2,9?), případně s delším ohniskem (takhle nějaký Xenar 180mm s clonou 3,5, to by bylo něco)…

K foťáku mám (zatím) 3 kazety na film, film tohoto rozměru ještě nemám – ale už je objednaný, Wephota, měl by přijít koncem srpna. Krom toho mám už v mražáku Ilford HP5+ v rozměru 6½×8½″, ze kterého by 2 řezy na řezačce v temné komoře měly vyrobit film potřebné velikosti. HP5ka v tomto netradičním rozměru je ale solidně drahá, navíc dostupná jen 1× ročně v tzv. „Ilford ULF run“, kdy Ilford řeže i méně obvyklé velké rozměry filmů. Takže tuto drahou HP5ku nebudu používat na zkoušení nového foťáku, pro vyzkoušení použiji něco levnějšího – dneska nebo zítra si oříznu pár papírových negativů, kterými to vyzkouším. Už se na to těším…

Příjemná překvapení

Categories: Výbava, Z webu
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 10.7.2008

Posledních 24 hodin přineslo hned 2 velmi příjemná překvapení týkající se fotografování.

Circle of the SunPrvní z nich je ze včerejška – v poště jsem měl nečekanou obálku obsahující CD s knihou „Finely Focused“ od Bruce Barlowa. Zhruba před rokem (možná 1,5r, už nevím přesně) jsem si od něj na adrese www.circleofthesunproductions.com objednal za $25 amerických dolarů tuto učebnici pro velkoformátové focení. Přišlo mi CD s PDF elektronickou publikací (v angličtině) v rozsahu 181 stránek která velmi čtivou formou zasvěcuje do tajů VF focení. Je rozdělena na 2 části, v první jsou vysvětlení a návody, ve 2. pak (možná důležitější) úkoly a cvičení. Publikace je výborně zpracována a dobře se čte (vytiskl jsem si ji a svázal, je to lepší na oči, než koukat na monitor).

Podstata včerejšího překvapení je v tom, že Bruce se rozhodl upravit tuto svou knihu (něco jako 2. přepracované a rozšířené vydání) a svým předchozím zákazníkům ji zcela zdarma poslat. To mne tedy velmi příjemně překvapilo. Ani jsem nevěděl, že bude vydávat revizi, natož abych čekal že ji dostanu. Tomu se říká péče o zákazníky – představte si, že by Microsoft udělal novou verzi svých Woken a zdarma Vám ji poslal – naprosto nemyslitelné, že? (abychom zůstali u elektronických věcí a nesrovnávali s 2. vydáním tištěné publikace).

Nejen pro tuto příkladnou péči bych každému zájemci o zasvěcení do tajů velkoformátových foťáků a práce s nimi (a související práci v temné komoře) doporučil, aby se na uvedenou adresu podíval a knížku si koupil – vždyť co je dnes 25 dolarů….

Druhé překvapení bylo trochu očekávanější – čekal jsem na doručení balíčku s novým objektivem, a ten přišel dnes. Objektiv je Schneider-Kreuznach G-Claron 150mm f:9, který nahradí Ilex Paragon 165mm f:4.5 co by širokoúhlý objektiv pro formát 13×18cm. Paragon je sice ostrý a dobrý objektiv s přesnou závěrkou, je ale nedostatečný velikostí vykresleného obrazu – i při maximálním zaclonění je rezerva pro pohyby pouze v řádu milimetrů – takže nic moc.

G-Claron jsem zvolil na základě okouzlení jiným velmi podobným objektivem, svým Repro-Claronem 305mm. Je to můj skoro nejoblíbenější objektiv, nádherně ostrý s velmi příjemnou kresbou. Proto ten G-Claron. A také proto jak je malinký a lehounký, váží pouhých 135g, průměr filtru je něco kolem 35mm. Prostě mrňousek. Tak doufám, že má očekávání naplní.

V rámci financování této výměny půjde Ilex Paragon z domu (prodám jej) a tento týden jsem se domluvil na prodeji dalšího (velmi málo využívaného kousku) ze své sbírky objektivů – Hugo Meyer Doppel Anastigmat 270mm – ten půjde zítra poštou.

Chamonix 5×8″ camera

Categories: English, Výbava
Comments: 8 Comments
Published on: 11.2.2008

Part I – first impressions (you’re here).
Part II – 4×5″ reduction back I, and 8month long experience.
Part III – 4×5″ reduction back II.
Part IV – 3 years (and several hundred exposures) later.
.
Equipment.
Lenses.


 

This is a short description and first impressions of a Chamonix 5×8″ camera I got from China with the help of a fellow member on LargeFormatPhotography.info forum, Hugo Zhang. His help was considerable and coming to a deal with him is straightforward.

First, why I chose this camera in a strange and uncommon 5×8″ format (I’ve spent more than a month seriously considering the purchase and at least one more month just toying with the idea). From my photographic experience, I „see“ in panoramas. A lot of my photos are composed for a panorama. I can and do compose in other more square formats, but at this time I feel most at ease with panoramas. At first I was thinking of getting a 5×12″ camera, but the unavailability of film and price for the camera forced me to abandon that one. (4×10″ is too small for me and the ULF size of 7×17″ is way too expensive and problems with film availability are same as for 5×12″).

While asking around for the price of 5×12″, I came across the 5×8″ camera on offer from Chamonix. The film for this camera is readily available (it’s standard 8×10″ film cut in half in darkroom), there are a lot of choices, both in black and white and in color (should I venture so far). The film format is of similar aspect ratio, as standard 35mm film. And if I want to crop for a wider panorama, I have enough film area to do it. If I want to go for the common aspect ratio of 1:2.5 and crop the picture, I’ll get image of 3.2×8″ (or for us metrically inclined, 8.2×20.5cm). That is more than 40% more image area than from a 6×17cm roll film image.

The other nice option is, that with very simple modification, the camera accepts standard 5×7″/13×18cm holders. Also, I have ordered a 4×5″/9×12cm reduction back, which should arrive in 2 months. That would further broaden the usability of the camera.

But back to the camera itself, and also to it’s parameters. I have a camera with reversible back, the factory also offers a non-reversible 5×8″ horizontal only camera (that would be lighter and a bit smaller, but does not accept a 4×5″ reduction back). The camera is made of maple wood and black metal parts (painted aluminum?). The weight of the camera (with 5×8″ back and also with my Manfrotto quick release plate, without lens or lensboard) is around 2450g. Folded, it measures 26×29×11.5cm (30×29×11.5cm with the protruding knobs on the sides).

Setting the camera up is quick and easy. First the back:

then screwing the front standard in one of the 4 prepared holes:

Zero positions for most movements are marked with small dots, and it’s easy to align it. But the alignment can only be visual, there are no zero position locks or dents.

The groundglass is very bright and it’s on springs. It’s not international back, so roll film holders (for 6×17cm format) are not usable. (But I do not plan to use them anyway).

Focusing is done by this helical worm screw, and the rise of the spiral is chosen well. It’s steep enough for setting up quickly (for finding the rough focus), and also sensitive enough for the perfection of focus. It’s very easy to work with

Here you can see the way I masked the rear opening for use of my 13×18cm holders. The holders are about an inch shorter. Logically, it’s for a 5×8″ holder and film. I’ve used some balsa wood of correct thickness that I painted black, and electricians tape to fix it. This way it can easily and quickly be removed and fixed again even in the field, allowing me to change the format I shoot very quickly. I do plan to make same push-on modification, so that it would be even easier and less messy, but so far, it works well.

Now, the lenses that can be used with the camera. The camera uses rather large lensboards, Sinar/Horseman type ones in the size 139×139mm. Minimum bellows extension is around 112mm, which means that the widest lens that can be used on standard lensboard is a 120mm one. Using bag bellows is not an option, as the limiting factor is the construction of camera itself, not the bellows (it can be seen in the picture, to focus the lens both beds are at the extreme positions)

Maximum bellows extension is around 625mm, I have managed to focus my 300mm/500mm convertible Symmar to around 75 or 100m well. Update 2008-05-31: the Symmar needs longer extension than would be expected for 500mm (nodal point being in front of the lens) – I can well focus my 480mm ApoRonar to about 3m (with indirect movements even to approx. 2m), or 305mm Repro-Claron close (or maybe a little more than) 1:1 magnification.

Even when fully extended, the camera is very stable and rigid (at least my first tries have shown that, but I have not tried it in strong winds yet). My first impressions of the camera in the field are very positive, it’s very light to haul, very good to set up and use, and is very stable.

I have yet to use the 5×8″ holders from Chamonix, as they arrived late (they forgot to include them with the camera, but they were sent the day after I complained about the omission. They arrived today. I have to cut the film in the darkroom and then try them out. I will add my impressions on them later).

Update 23.8.2008: I have added some impressions after 8 months of using the camera, and also on the new 4×5” reduction back for the camera. You can read it here.

? Technika

Chamonix 5×8″

Categories: Výbava
Comments: Comments Off
Published on: 2.2.2008

Tento týden se naplnila má velká fotografická radost, poštou mi po cca 2 týdnech putování přišla nová velkoformátová kamera. Když se nad tím zamyslím, je to vlastně můj první foťák, který jsem si koupil úplně nový (nepočítám-li digitální Minoltu A200). Úplně všechny ostatní foťáky jsou z druhé (často i třetí a další) ruky…

Tato kamera je čínské výroby a má kouzelné jméno Chamonix. Je připravená pro focení formátu 5×8″ jak na výšku, tak na šířku. Vyrobena je z nádherného světlého javorového dřeva a černě lakovaných kovových prvků. Je lehoulinká, váží pouze necelé 3kg, což je na kameru této velikosti úplný drobeček.

Má ale jediný malý nedostatek. Soudruzi v Číně opomněli do zásilky přidat i 2 kazety na film 5×8″, které byly objednány spolu s kamerou. Po krátkém mailování mi bylo přislíbeno, že budou ještě poslány zvlášť. No nic. Nevadí. Naštěstí mám kazety pro film 13×18cm, které bude možné po drobné adaptaci také využít (bude potřeba vypodložit a zatemnit rozdíl mezi velikostí kazety 13×18cm a 5×8″ (t.j. zhruba 2cm).

Také je potřeba vyrobit si držák na objektiv, ale to je jen destička 14×14cm velká (Sinar type lensboard), kterou uříznu z nějakého kousku dřeva. A pak už bude zbývat jen vyrazit někam do přírody…

Fujina vyzkoušena

Categories: Výbava
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 28.1.2008

O víkendu jsem vyfotil první 2 filmy novou Fujinou 6×9cm, včera večer jsem je stihl vyvolat. Už jsou oba suché, nastříhané v archivačních fóliích. Jen čekají na naskenování. Podle prvního hodnocení s lupou se zdá, že je vše OK. Ostrost vynikající, krytí negativu (tedy hodnocení přesnosti závěrky) je standardní. Výsledkem je plná spokojenost.

Fuji GW690

Categories: Výbava
Tags:
Comments: Comments Off
Published on: 24.1.2008

Dnes jsem definitivně ukončil fotografickou kapitolu s Pentaxem 6×7cm. Telekonvertor, oba objektivy a měřící hranol jsou již prodány, zbývá prodat ještě neměřící hranol a pokud to půjde, tak i tělo (asi jen na součástky).

Co je ale důležitější, právě dnes mi přišla náhrada za starou výbavu. A to ve formě fotoaparátu Fuji GW690 – hledáčkový foťák s napevno připojeným objektivem Fuji EBC 90mm 1:3,5 a formátem negativu 6×9cm. Vypadá krásně, je sice velký ale výborně se drží v ruce. A hledáček je jasný, ukazuje o něco více než snímaný záběr (to usnadňuje kompozici).

Tuto Fujinu jsem si vybral po vyzkoušení podobného modelu, Fuji GSW 690 II, který jsem měl půjčený (od Jiřího Hausera) na dovolené. Je to prakticky shodný model, liší se pouze hledáčkem a objektivem, který je širokoúhlý 65mm 1:5,6. Během týdne jsem s touto širokoúhlou variantou vyfotil 9 filmů. A zkušenosti – vynikající. Foťák má jedinou nevýhodu a to, že nemá integrované měření expozice, že je plně manuální. Na druhou stranu díky tomu neobsahuje žádnou elektroniku a je v něm proto méně věcí, které se mohou pokazit.

Svůj nový přírůstek bych chtěl vyzkoušet o víkendu, snad se naskytne vhodná příležitost.

14.10.2009: podrobně jsou foťák a zkušenosti s jeho používáním popsány v sekci Technika.

page 1 of 1

Follow Me
FacebookFlickrGooglePlusLinkedInRSS
Kniha „Klidná krajina“
updated 2012 version
By Jiří Vašina
Nejnovější komentáře

Welcome , today is Pátek, 23.10.2020