Nákupy přes internet

Categories: Všeobecné
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 25.1.2008

V posledních několika letech výrazně stoupá obliba nákupů přes internet. Jsou to různé e-shop, inzeráty nebo aukce. Často jsou prodejce a kupující od sebe vzdáleni i tisíce kilometrů a pravděpodobnost, že by se kdy v životě uviděli, se „limitně blíží nule“. V takovémto prostředí je velmi jednoduché narazit na neférového prodejce. Takového, který nepřesně popíše prodávaný předmět, zamlčí některé vady či problémy. Vystavené fotografie předmětu mohou ukazovat pouze to, co je výhodné. Ani systém „feedbacků“ (viz třeba eBay) nebo podobných komentářů a hodnocení (třeba Aukro naší provenience) nezaručují bezpečnost. Několik takovýchto negativních zkušeností s hodnocením mám i ze svého blízkého okolí.

Kolega v práci koupil (vyhrál? vysoutěžil? jak to vlastně nazvat?) elektroniku u prodejce na Aukru. Prodejce se zdál solidní, měl již přes 1000 komentářů, vše pozitivní a slušné. Můj kolega spolu s několika dalšími výherci se ale zboží nedočkal, prodejce shrábl peníze a nic se nedělo. Protože naše zemička je malá, kupující se nakonec spojili a již je v běhu soudní spor. Naděje na vrácení peněz je ale i tak minimální.

Druhý případ je ze zmíněného eBay a postiženým aktérem je pro změnu švagr Jiří Hauser. Z Japonska si koupil velkoformátový objektiv za slušnou cenu, prodejce opět s hodnocením víc než 99,5% pozitivním. Za zboží zaplatil prakticky okamžitě po ukončení aukce. Protahovalo se ale dodání zásilky, i po 4 týdnech jej stále neměl doma. Přisuzoval to předvánočnímu přetížení pošt. Těsně před vánoci se ale od stejného prodejce objevila aukce na stejný objektiv. To by stále nebylo nic divného, objektiv byl přece vyroben ve více kusech. Zvláštní ale bylo, že u objektivu byly použity naprosto stejné fotografie, vyobrazené objektivy měly stejné sériové číslo. Při předchozích aukcích tento prodejce používal rozdílné fotografie pro stejné zboží v různých aukcích (čili právě nabízený kus). Jirka samozřejmě od prodejce požadoval vysvětlení, přes eBay začal řešit spor o nedodání zboží. Odpovědi byly nejasné, vágní a vyhýbavé. Ke švagrovu velkému překvapení byl objektiv doručen po více než 2 měsících od zaplacení. Odpovídal popisu, byl v pořádku. Odeslán ale byl podle potvrzení pošty až koncem prosince, tedy v době, o které prodejce tvrdil, že je již více než měsíc na cestě.

Po té, co napsal na eBay „feedback“ s negativním hodnocením prodejce z důvodu horší komunikace a velmi pomalého zaslání, mu prodávající na oplátku udělil také negativní hodnocení s poznámkou, že jde o neplatícího zákazníka a neseriozního kupce. (Přitom švagr zaplatil okamžitě, z pohledu férového prodejce si nemohl přát lepšího kupujícího). Téměř ve stejném chvíli ale poslal tento podvodník žádost o oboustranné stažení negativního hodnocení. Jirkovi nezbylo nic jiného, než negativní komentář stáhnout, byť se ze strany prodejce jednalo o prachsprostou lež. Tímto si prodejce prakticky zajistil, že mu uvedené skóre 99,5% pozitivního zůstane. A pak – řiďte se feedbackem. Je to více než zavádějící. (pokud by někdo chtěl kupovat fotografickou výbavu z Japonska, vyhněte se prodejci „1962garys“)

Ne všechny zkušenosti jsou ale pouze negativní. Opačným příkladem může být moje koupě Fujiny 6×9, která mi přišla včera. Také byla koupena přes eBay, také byla koupena v Japonsku. Komunikace s prodejcem excelentní, jednoznačná. V pátek večer jsem za ni zaplatil, v sobotu ráno už jsem dostal tzv. „tracking number“ ke sledování transportu zásilky. A doručení? Ve středu, pouze 5.den!! po podání byla zásilka připravena k vyzvednutí na poště. Přitom cena za poštovné byla srovnatelná (vzhledem k váze zásilky) v obou případech. Foťák přesně odpovídal popisu. (jen plně doufám, že se neobjeví nějaká skrytá vada. Zdá se že funguje dobře a spolehlivě).

Tohoto prodejce můžu jen a jen doporučit. Na eBayi má přezdívku „unveiledsuperstar“.

Comments are closed.

Welcome , today is Neděle, 5.7.2020