Granma

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 10.4.2012

Po neúspěšném pokusu o revoluci v roce 1953 a propuštění z vězení r.1955 odjel Fidel Castro do Spojených států a pak do Mexika. V Mexiku si koupil výletní loď kterou pokřtili „Granma“ a se svými spolubojovníky použili k přeplavení se na Kubu.

(Zde v muzeu v národním parku „Parque Nacional Desembarco Del Granma“ není originál lodě, ten je v Havaně. Tady je její kopie, tedy spíše model v životní velikosti. Ten je postaven na nákladním přívěsu a některé detaily neodpovídají originálu – například velikost prostoru pro posádku a cestující je účelově/propagačně zmenšena, aby více vynikly útrapy revolucionářů. Vstup do lodi je také řešen velmi netradičně, je třeba prolézt skrz ocelovou konstrukci podvozku. Úředníkům/normalizátorům Evropské unie by při tomto pohledu na oficiální vstup vstávaly vlasy hrůzou na hlavě).
Granma

Při cestě z Mexika ale revolucionáři loď přetížili, cesta se jim o 2 dny protáhla a kousek od Kubánských břehů jim došlo palivo. Na pobřežních útesech poblíž městečka Las Coloradas ztroskotali (někteří historici píší „přistáli“). Celia Sanchez, která je spolu s dalšími posilami měla ukrýt, na ně čekala na pobřeží o kus jinde a také dříve.
Zátoka

Zátoka ve které „přistáli“ ani nemá pláže, je lemována hustými mangrovovými porosty.
Mangrovy (s chodníkem)

Vylodění bojovníci údajně neměli ani mačety, takže proklestění se na pevnou (a volnou) zem bylo dost náročné – časově i fyzicky. (Pro návštěvníky muzea je zde chodníček, který je asi 1,5km dlouhý.)
Mangrovy

Samozřejmě se mezitím o přistání doslechli i Batistovi vojáci, kteří revolucionářům přichystali náležité uvítání – skončilo postřílením velké části výsadku. Přeživší utekli do hor Sierra Maestra, kde se „regenerovali“/připravovali na pokračování revoluce.

Comments are closed.

Welcome , today is Úterý, 26.5.2020