Santa Clara

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 6.3.2012

Z Cienfuegos jsme se vydali severovýchodním směrem, do města Santa Clara. Cesta nás vedla kousek i přes páteřní silnici procházející středem ostrova od východu na západ – Carretera Central. Její stavba začala již v roce 1927, a celková délka je okolo 1200km. V délce zhruba 550km (175km na západ od Havany a asi 400km na východ od ní) byla i modernizována na dálnici, převážnou měrou financována Sovětským svazem a RVHP. Po rozpadu RVHP peníze došly a s tím také pokračování modernizace. A tak může řidič zvláště ve východní části narazit na několik takovýchto ukončení dálnice (právě ve východní části je několik úseků pouze s jedním pásem střídavě s úseky ve dvou pásech).

Dálnice

Ovšem k dálnici v evropském pojetí má ta zdejší dost daleko. Ta naše se jí sice množstvím nerovností snaží přiblížit, ale stále má česká D1 mnohem blíže k těm u našich západních sousedů. Ač je to trochu k nevíře. Navíc, na kubánské dálnici se běžně vyskytují cyklisti, chodci, prodavači, koňské povozy, volské potahy… Mimoúrovňové křížení také nejsou obvyklé, auta z dálnice sjíždějící nezřídka kříží protijedoucí směr. Asi proto je zde rychlost omezená na 100km/h.

Velkým překvapením pro nás byla vytíženost dálnice… tedy spíše její prázdnost. Intenzitu provozu bych přirovnal k D1 ve sváteční nedělní ráno kus cesty od velkých měst. Jen v okolí Havany byl provoz mírně vyšší.

Ale zpět k městu Santa Clara. I když může být zajímavé, vzhledem k délce našeho pobytu na Kubě jsme mu věnovali jen letmou návštěvu – prakticky jsme se podívali jen na pomník Bitvě o Santa Claru. Santa Clara byla místem posledních bojů Kubánské revoluce v roce 1958, zde probíhaly poslední střety s Batistovou armádou. Pomník je také připomínkou a oslavou Ernesta „Che“ Guevary.

Santa Clara

Pro zájemce jsou další informace ke Kubánské revoluci opět na wikipedii: v české verzi zde Kubánská revoluce, v anglické pak zde Battle of Santa Clara.

Comments are closed.

Welcome , today is Čtvrtek, 16.7.2020