Cienfuegos

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: 2 Comments
Published on: 29.2.2012

Druhou noc jsme přespávali ve městě Cienfuegos. V porovnání s předchozím městem (Matanzas) je větší – má asi 150tisíc obyvatel – ale hlavně hezčí. Však se mu také říká „La Perla del Sur“, Perla jihu. Centrum města je od roku 2005 zapsáno v seznamu památek UNESCO, jako nejzachovalejší příklad městského plánování v rámci počátků španělského osvícenství v 19.století.

Náměstí v Cienfuegos I

Když si ale člověk vzpomene kolik historie se váže k městům ve Střední Evropě, jsou v tomto směru Kubánská města nesmírně chudá. Je to celkem pochopitelné, historie z dob předkolumbovských zde prakticky neexistuje (o to se postarali kolonizátoři), a počátky tohoto města spadají právě do století devatenáctého.

Náměstí v Cienfuegos II

A tak může člověk prakticky v sousedství hlavního náměstí s téměř výstavními budovami najít takovéto ulice…

Cienfuegos

ale i takovouto upravenou promenádu…

Promenáda

Při procházkách městem si člověk všimne ještě jednoho rozdílu oproti našim městům. Telefonní budky. U nás aby člověk pohledal, už je to věc skoro raritní. Tady je telefonní budka nezbytnou součástí života, je jich opravdu hodně. Právě ve městech nebývá vzdálenost mezi budkami větší než 250m. A třeba v odpoledních a hlavně večerních hodinách bývají obleženy frontami lidí čekajících na svou možnost komunikace. Budky bývají i mimo města na větších křižovatkách. Ne že by zde nebyly mobily, ale jejich rozšíření je velmi malé. Za telefonování v budce se totiž platí v „moneda nacional“ což je dostupnější. Za mobilní telefony se platí v CUPech. Stejně jako u nás jsou ale mobily součástí módy a zde asi také znakem postavení.

Modrá

Ulice jsou velmi důležitou součástí společenského života, různých her. U mladých kluků je to tradičně fotbal. U pánů pak domino…

Pouliční zábava
2 komentáře
  1. jirka napsal:

    krásný cestopis. Vypadá to, že je to turisticky “ user friendly “ destinace.

    • admin napsal:

      Jiří, já myslím že je rozhodně velmi příjemnou a zajímavou destinací. S ničím, co by vylučovalo „user friendly“ označení jsme se fakt nesetkali… 😉

Comments are closed.

Welcome , today is Pondělí, 25.5.2020