Krokodýlí farma

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 22.2.2012

Z Matanzas jsme se hned ráno druhého dne vydali na jih k Bahia de Cochinos, Zátoce sviní. K tomuto místu se váže zajímavá historie která si zaslouží samostatný příspěvek – jeden z následujících. Cestou k Zátoce to totiž také bylo zajímavé.

Nejprve jsme projížděli (mimo jiné) malým městečkem s velmi zajímavým jménem – „Australia“. Hned jsme si začali dělat legraci jak rychle může člověk procestovat když ne celý svět, tak jeho větší část. Až v dalších dnech jsme zjistili, že krom Austrálie může na Kubě člověk navštívit místa jako Florida, Colorado, Colombia… prostě velkou část Latinské Ameriky a některá další místa. Všechno jsou to totiž jména místních měst a městeček. A právě třeba z města Australia pochází předcházející snímek Barevnost.

Krokodýlí farma I

Naše cesta ale z města Australia pokračovala dál na jih. Ještě než jsme ale přijeli k Zátoce sviní, zastavili jsme se na krokodýli farmě „Criadero de Cocodrilos“.

Krokodýlí farma II

Krokodýl kubánský (Crocodylus rhombifer) je přirozeným druhem žijícím na tomto ostrově. Oproti krokodýlu americkému se liší několika vlastnostmi:
* je menší, dosahuje velikosti do 2,5m, zatímco americký krokodýl může dosáhnout velikosti až 6m.
* žije více na souši, na souši také více loví
* s pohybem po souši souvisí jeho silnější nohy a způsob chůze – drží se výš než krokodýl americký
* v dospělosti má jasnější barvy
* je kriticky ohrožen vyhynutím

Krokodýlí farma III

Ve volné přírodě se vyskytuje jen velmi málo, v národním parku „Cienaga de Zapata“ na západ od Zátoky sviní a na ostrově Isla de la Juventud. V minulosti byl totiž intenzivně loven pro svou kůži i maso. Udává se, že z krokodýlů Nového Světa je nejagresivnější, spíše se ale jedná o jeho dominantní chování na souši, kde je více „doma“. Popsaných případů napadení člověka je naprosté minimum, pokud vůbec nějaké.

Krokodýlí farma IV

Farma kterou jsme navštívili pěstuje přes tisíc krokodýlů různého věku, od těch nejmenších až po dospělé jedince. Zhruba 50% krokodýlů odchovaných farmou slouží ke spotřebě (maso, kůže, zuby,..), asi 40% jich je vypuštěno do volné přírody. Posledních 10% udržuje zdejší chov.

Krokodýlí farma V
Comments are closed.

Welcome , today is Neděle, 26.1.2020