První noc

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 13.2.2012

Po výměně peněz a vyzvednutí auta v půjčovně na letišti jsme se přesunuli do nedalekého města Matanzas, kde jsme začali hledat ubytování.

S ubytováním cestovatelů je to celkem jednoduché – tedy pokud cestovatel nezanedbá přípravu a ví alespoň trochu co má hledat. (S ubytováním turistů v hotelích je to ještě jednodušší, turisté mají obvykle vše dopředu zařízené a o nic se nestarají.) Pro cestovatele jsou na Kubě k dispozici tzv. „casa particular“, což jsou v soukromí provozované pokoje s příslušenstvím určené právě k tomuto účelu.

Vstup do Casa particular

Domy, ve kterých je „casa“ k dispozici, jsou označeny symbolem, který je vidět na této fotografii nad dveřmi. Symbol bývá vyveden buď v modré nebo v červené barvě. Nás zajímá ten s barvou modrou – pouze ten znamená, že je „casa“ určena pro ubytování cizinců. „Casa“ s červeným symbolem je určena pro ubytování kubánců, cizince by zde ubytovat neměli. Symbol si ale na dveře nemůže nalepit jen tak kdokoliv, jeho umístění povolují státní úřady. Pro získání povolení musí „casa“ splnit určité základní předpoklady: „casa“ musí fungovat 365dní v roce, musí být uzamykatelná, musí mít vlastní sociální zařízení a sprchu s teplou vodou (jen v jednom případě, v Havaně, bylo sociální zařízení společné pro 2 pokoje), musí mít klimatizaci. Podle toho co jsme viděli máme také pocit, že je kontrolována jejich čistota a uklizenost; ta může ale také být výsledkem konkurence a nutnosti.

Splnění těchto podmínek není úplně jednoduché, ale zaručuje, že i když dům vypadá z ulice takto:

Vstup do Casa particular II

nebo někdy může být vstup k vlastnímu bydlení i v takovémto stavu,

Ruiny?

s nepříliš důvěryhodnou směrovkou k ubytování,

Abyste nás našli

kvalita ubytování tímto není nijak ovlivněna. Pokoje vypadají občas spartánsky (postele a noční stolek), vždy velmi čistě, například tento:

Casa particular

Jak řečeno výše, k povolení je vyžadována tekoucí teplá voda ve sprše, s čímž byl trochu zážitek – ve městech ani v domech rozvody teplé vody nejsou. Z této nutnosti vychází také velmi jednoduché řešení. Ze sprchové hlavice jsou vyvedeny dráty zapojené do elektrického rozvodu (občas s jističem v přímém dosahu člověka stojícího pod sprchou), v hlavici je topná spirála která ohřev vody zajistí.

Sprcha

Někdy může být sprchová hlavice i velmi zajímavé konstrukce:

Sprcha

Před prvním použitím takovéto sprchy jsme měli i trochu strach, nebyl ale úplně opodstatněný – evidentně jsme to přežili bez nejmenší úhony. Také si myslím, že i kdyby došlo k nějakému zkratu, nebyly by následky tragické. Vždyť běžný průtokový ohřívač funguje stylem podobným, jen ta vizuální stránka je „mírně“ jiná. Dalším uklidněním může být, že v domech bývají povětšinou rozvody 110V (v americkém stylu), navíc jističe na které bývá sprcha napojená vypadaly velmi moderně, ekvivalent takových jaké se instalují u nás doma. (V některých domech mají i rozvody 220V – zásuvky pak mají většinou označené nápisem jaké napětí v ní je).

Jak je tedy vidět, s hledáním ubytování je to jednoduché (většinou). Stačí se dobře rozhlížet při průjezdu městem a zastavit u prvního domu s vhodným označením a vhodnou lokalitou. V případě, že má pronajimatel v „case“ již obsazeno, také to není problém. Buď se sám nabídne že obtelefonuje své známé a zajistí nějakou neobsazenou, nebo lidé procházející po okolní ulici tuto službu nabídnou také, k nějakému ubytování nás pak zavedou. Ani za to nechtějí žádnou provizi (tedy alespoň po nás nikdy nikdo žádnou provizi za toto nechtěl), předpokládáme, že si to nějak vyřídí mezi sebou. V průvodcích se obvykle píše, že je nutné/vhodné si „casu“ dopředu rezervovat. Já si ale nemyslím, že by to nutné bylo. Je to možné, asi je to někdy jednodušší, člověk pak nemusí nic hledat a jede na jistotu. Vhodné to může být v některých malých městech, kde jich není velký počet (v některých oblastech nejsou dokonce žádné).

Cena za takovéto ubytování je také příznivá, pohybuje se obvykle od 20 CUC (menší města) do 30-35 CUC (Havana) za pokoj a noc. To je v přepočtu okolo 400 – 800 Kč za noc (podle kurzu).

V pokoji někdy bývá jedna postel obvyklé šíře (90-100cm), druhá postel bývá širší (120-160cm). Takže se v jednom pokoji pohodlně vyspí tři lidé, 2 v naprostém luxusu. Někdy je ale v pokoji jen jedna velká „manželská“ postel. Ani v tomto případě nebyl s ubytováním nás tří žádný problém. Pronajimatele nám třetí lůžko do pokoje bleskově dodal, ať už ve formě nějaké skládací postele či alespoň matrace s povlečením. A ani se tím nenavýšila cena.

Ono je totiž pro každého provozovatele takové „casa“ velmi důležité, aby měl obsazeno. Její provozování není jednoduchá a hlavně levná záležitost. Majitel totiž odvádí nemalý fixní měsíční poplatek vůbec za to, že „casu“ má, nezávisle na tom jestli někoho ubytoval či nikoliv. K tomu navíc odvádí i poplatek z utržené částky při obsazení pokoje. Z tohoto důvodu se snaží mít pokoj spíše obsazený, aby se nedostal do ztráty.

K ubytování je prakticky vždy nabízena strava, ať už je to večeře či snídaně. Snídaně obvykle stojí 3-5 CUC / osobu a zahrnuje kávu, mléko (někdy horké v termosce), ovocný džus (prakticky vždy čerstvý), pečivo, většinou omeletu nebo volské oko, kousek másla, občas marmeládu, talíř čerstvého krájeného ovoce. U večeře pak záleží co si člověk objedná či domluví, cena bývá v rozmezí 7-10 CUC / osobu.

Comments are closed.

Welcome , today is Pondělí, 25.5.2020