Příjemná překvapení

Categories: Výbava, Z webu
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 10.7.2008

Posledních 24 hodin přineslo hned 2 velmi příjemná překvapení týkající se fotografování.

Circle of the SunPrvní z nich je ze včerejška – v poště jsem měl nečekanou obálku obsahující CD s knihou „Finely Focused“ od Bruce Barlowa. Zhruba před rokem (možná 1,5r, už nevím přesně) jsem si od něj na adrese www.circleofthesunproductions.com objednal za $25 amerických dolarů tuto učebnici pro velkoformátové focení. Přišlo mi CD s PDF elektronickou publikací (v angličtině) v rozsahu 181 stránek která velmi čtivou formou zasvěcuje do tajů VF focení. Je rozdělena na 2 části, v první jsou vysvětlení a návody, ve 2. pak (možná důležitější) úkoly a cvičení. Publikace je výborně zpracována a dobře se čte (vytiskl jsem si ji a svázal, je to lepší na oči, než koukat na monitor).

Podstata včerejšího překvapení je v tom, že Bruce se rozhodl upravit tuto svou knihu (něco jako 2. přepracované a rozšířené vydání) a svým předchozím zákazníkům ji zcela zdarma poslat. To mne tedy velmi příjemně překvapilo. Ani jsem nevěděl, že bude vydávat revizi, natož abych čekal že ji dostanu. Tomu se říká péče o zákazníky – představte si, že by Microsoft udělal novou verzi svých Woken a zdarma Vám ji poslal – naprosto nemyslitelné, že? (abychom zůstali u elektronických věcí a nesrovnávali s 2. vydáním tištěné publikace).

Nejen pro tuto příkladnou péči bych každému zájemci o zasvěcení do tajů velkoformátových foťáků a práce s nimi (a související práci v temné komoře) doporučil, aby se na uvedenou adresu podíval a knížku si koupil – vždyť co je dnes 25 dolarů….

Druhé překvapení bylo trochu očekávanější – čekal jsem na doručení balíčku s novým objektivem, a ten přišel dnes. Objektiv je Schneider-Kreuznach G-Claron 150mm f:9, který nahradí Ilex Paragon 165mm f:4.5 co by širokoúhlý objektiv pro formát 13×18cm. Paragon je sice ostrý a dobrý objektiv s přesnou závěrkou, je ale nedostatečný velikostí vykresleného obrazu – i při maximálním zaclonění je rezerva pro pohyby pouze v řádu milimetrů – takže nic moc.

G-Claron jsem zvolil na základě okouzlení jiným velmi podobným objektivem, svým Repro-Claronem 305mm. Je to můj skoro nejoblíbenější objektiv, nádherně ostrý s velmi příjemnou kresbou. Proto ten G-Claron. A také proto jak je malinký a lehounký, váží pouhých 135g, průměr filtru je něco kolem 35mm. Prostě mrňousek. Tak doufám, že má očekávání naplní.

V rámci financování této výměny půjde Ilex Paragon z domu (prodám jej) a tento týden jsem se domluvil na prodeji dalšího (velmi málo využívaného kousku) ze své sbírky objektivů – Hugo Meyer Doppel Anastigmat 270mm – ten půjde zítra poštou.

Comments are closed.

Welcome , today is Neděle, 9.8.2020