Domácí vyvolávání barevných filmů

Categories: Technika
Comments: Comments Off
Published on: 1.3.2008

Vyvolávání barevných filmů doma, a to jak diafilmů procesem E-6, tak negativů C-41 vypadá na první pohled obtížně až neřešitelně. Přitom nejde o nic těžkého nebo komplikovaného, tyto procesy lze provozovat i doma v koupelně. A při současném všeobecném oblivu lidí k digitálům fotolaby čím dál tím víc omezují zpracování filmů. Klesá počet provozoven kde filmy ještě kvalitně zpracují, zároveň stoupá cena. Tak se může stát, že v nedaleké budoucnosti bude jediný schůdnou alternativou právě vyvolávání doma. Takže jak na to:

1. Chemie

Bohužel, v současnosti se mi nepodařilo najít tuzemského dodavatele kitů chemie. FotoŠkoda sice nabízí Tetenal C-41 kit, ale za cenu úplně mimo realitu (asi žijí v době, kdy euro stojí víc než 60 Kč. Naštěstí jsou v tom sami). Takže nezbývá nic jiného, než si objednat chemii ze zahraničí. Kit pro diáky jsem nakonec objednal v Německu u Calumet Photographic: Tetenal E-6 kit 1l mají za zhruba 35€, lze jím vyvolat 12 svitků nebo kinofilmů. Tento malý kit je ale jasně nevýhodný, i vzhledem k nutnosti připočítat poštovné je mnohem lepší variantou 5l kit za zhruba 80€. Z něj je možné vyvolat 60 svitků, nebo dle mých výpočtů více než 200 planfilmů 9×12cm/4×5″. Obzvláště při hodnocení ekonomiky planfilmů je vidět zdroj ušetření – vždyť pokud vůbec najdete fotolab ochotný vyvolat barevný planfilm, obvykle si naúčtuje za 1 list stejně jako za 1 svitek. Pro fotoamatéra něco nereálného. Takto mne vyjde vyvolání 1 planfilmu na řádově 10Kč. No nezní to zajímavě?

A zapomněl jsem ještě uvést, že lze platit platební kartou, což je nejjednodušší varianta.

C-41 chemii pro negativy lze samozřejmě objednat taktéž u Calumet Photo (Tetenal C-41 kit pro 1l mají za řádově 20€ – opět pro 12 filmů, výhodnější 5l kit je za 66€). Já jsem ale zvolil něco jiného, holandský obchod FotoHuis RoVo, který nabízí kit Amaloco K-54 (pro vyvolání C-41 negativů) na 2l za 21€ – z něj je možné vyvolat až 24 svitků. To pak vychází 1 svitek na cca 20 Kč. Super. Obchod má jedinou nevýhodu, Robert požaduje platbu převodem z účtu na účet. Na druhou stranu, jednání s ním je velmi příjemné.

Tak, chemii bychom měli, přejděme k tomu dalšímu.

2. „Hardware“ a vlastní postup vyvolávání

čili co je ještě kromě vlastní chemie potřeba k vyvolávání. Pomiňme všechny nezbytnosti k vyvolávání ČB filmů (tanky, cívky, teploměry, nádoby na pracovní roztoky, stopky) a věnujme se jen tomu, co dalšího je potřeba. Je toho překvapivě málo.

Tak předně je to teplá voda pro temperační lázeň. Je možné použít vanu, pracovní dřez s rovným dnem, kuchyňský dřez. Dle mého názoru nejlepší je ale použít klasický plastový termobox s víkem („transportní lednička“) – mnohem lépe udržuje stálou teplotu. Do něj dám v pracovních nádobách namíchané pracovní roztoky, a okolo nich naliji vodu pro temperování. Pro rychlost a jednoduchost tam naliji horkou vodu z rychlovarné konvice, doplním studenou tak, aby teplota lázně byla mezi 40-50°C. Vše nechám temperovat tak dlouho, až je teplota vývojky (1. vývojky pro E-6 proces, vývojky pro C-41 proces) na 40-42°C. Pak je možné začít vyvolávat.

Zkušenost mi říká, že vývojka o teplotě 41°C se po nalití do vyvolávacího tanku ochladí na zhruba 39°C. Během vyvolávání poklesne teplota zhruba na 37°C. Průměrná teplota v tanku je zhruba (přesně) potřebných 38°C. U dalších lázní postupuji stejně.

Dále už vlastně není potřeba nic. Agitovat je možné překlápěním tanku ručně, to ale vzhledem k délce celého procesu a nutné četnosti agitace není úplně ideální. Podle doporučení je nutné překlopit pravidelně každých 15 sekund, přitom 1 cyklus vyvolání diáků trvá zhruba 35minut (včetně proplachů). No a z namíchaného 0,5l pracovní chemie se zpracovávají 3 várky filmů. To jsou pak téměř 2 hodiny čistého času s překlopením 4× každou minutu. Pěkná drbačka, ze které je člověk docela vyčerpaný a rychle to přestane bavit. Proto je vhodné mít nějakou rolnu (nejlépe motorovou), která tuto agitaci zjednoduší. Já proto používám rolnu motorovou, vyvolávání je pak pohoda.

3. výsledky

Výsledky jsou výborné. Kvalita vyvolání je vynikající, diáky jsou bez znatelných barevných posunů (možná nejsou dokonale barevně přesné, ale to je stejné jako problémy s nastavením vyvážení bílé barvy u digitálních foťáků. A i případné postupy korekce jsou stejné. Nejsou ale nutné). Zrno je u negativů zanedbatelné. Nebo jinak, film s citlivostí 200 – 400 má při mém způsobu vyvolání zrno stejné jako 100vý film vyvolaný v běžném labu.

Také není problém udělat jakoukoliv korekci expozice – push processing je jen otázkou prodloužení času, je možné upravit dobu vyvolání podle focených scén, podle jejich tonalit.

4. nevýhody

Velkou nevýhodou je nutnost vyvolávat filmy po větších dávkách – minimálně 6 ks svitků nebo 36 listů planfilmu (nebo ekvivalentní kombinace) z 0,5l pracovních roztoků (asi by šlo namíchat i méně, ale pak je snažší se v odměřování chemie seknout). To znamená i docela slušnou časovou náročnost – u diáků je to zhruba 3 hodiny čistého času.

Comments are closed.

Welcome , today is Středa, 3.3.2021