Rollei Retro 400

Categories: Filmy
Comments: Comments Off
Published on: 19.2.2008

Fotografie ze včerejšího příspěvku byla focena na film Rollei Retro 400. Byl to myslím 3. nebo 4. svitek, který jsem vyvolal. Všechny vyvolány ve Foma R09 vývojce. Film je to vynikající, má příjemnou tonalitu, zrno je příjemné a na film střední rychlosti není nijak výrazné (i když je trochu výraznější než Ilford HP5+ ve stejné vývojce, ale trošku méně než Fomapan 400).

Má ale jednu velmi negativní vlastnost, a to tak výraznou, že si nejsem jist jestli si další svitky koupím. Tento film se totiž kroutí tak katastrofálním způsobem, že práce s ním je velmi obtížná. Kroutí se jak suchý (při zavádění na cívku k vyvolání), kroutí se příšerně po vyvolání (2 dřevěné kolíčky dole mají co dělat ho udržet napnutý, a to se stejně zkroutí podélně). Pomůže až týden lisování v archivačních fóliích v šanonu. Pak je krásně plochý. Ale stačí trochu tepla od zvětšováku nebo prosvětlovací jednotky skeneru a film se opět vypoukne. Prostě hrůza.

A to je velká škoda. Nebýt tohoto negativa, byl by to vynikající negativ, dobrá alternativa třeba k Ilford HP5+ nebo Fomapanu 400.

Comments are closed.

Welcome , today is Sobota, 25.1.2020